Home VestiEkonomija Od 2023. vraćanje srpske hrane sa stranih tržišta sve učestalije

Od 2023. vraćanje srpske hrane sa stranih tržišta sve učestalije

by bifadmin

Već smo se navikli na vesti o vraćanju naših prehrambenih proizvoda sa stranih tržišta, uglavnom zbog rizika po zdravlje potrošača. Ali da li je to nešto na šta se treba navići? Ako proizvodi koji su namenjeni izvozu na zahtevnija tržišta od našeg, na kojima se rade ozbiljnije kontrole kvaliteta, i dalje sadrže nezdrave supstance, šta tek mi u Srbiji jedemo?

Juče smo čuli da je sa poljskog tržišta povučen keks iz naše zemlje koji je imao četiri puta više konzervansa 220 nego što je dozvoljeno. I prošle godine u ovom istom mesecu je sa hrvatske granice vraćen u Srbiju keks koji je sadržao kancerogeni sastojak titanijum-oksid E171, inače zabranjen u EU. Ni u jednom od ovih slučajeva nismo saznali o kojem keksu je reč, tako da je vrlo verovatno taj isti slatkiš ponuđen našim sugrađanima na nekom popustu.

Pre toga granicu Hrvatske nisu uspeli da pređu ni jedan naš sirni namaz zbog prisustva aflatoksina, karfiol zbog ostataka fluazifop pesticida, dodaci ishrani koji su okarakterisani kao potencijalno rizični, breskve u kojima je pronađeno više pesticida nego što je dozvoljeno, šljive zbog ostataka pesticida hlorpirifosa, dimljeni losos zbog bakterije koja izaziva listeriozu, tovar čipsa koji je sadržao visok nivo kancerogenog akrilamida…

Sve ovo nema mnogo veze sa Hrvatskom, osim što nas njena granica deli sa EU pa zato služi kao neka vrsta kontrolne tačke za uvoznu robu. Međutim, i sa drugih tržišta se povlače naši proizvodi. U martu ove godine Holandija je to učinila sa srmznutim višnjama zbog velike količine pesticida, a slično se dešavalo širom Evrope gde je nalažen visok nivo toksina u mlevenoj paprici iz Srbije, metalaksil u u krastavcima itd.

Šta se dešava sa vraćenim proizvodima?

Odgovor na ovo pitanje vam se verovatno neće svideti – ako je sporni preparat dozvoljen u Srbiji a zabranjen na tržištima na koja se izvozi, onda vraćeni proizvodi mogu dalje da se prodaju ovde. A u mnogim od navedenih slučajeva ti „dodaci“ su bili dozvoljeni u Srbiji.

Postoje naravno i neki dodaci koji kod nas nisu dozvoljeni i u tom slučaju bi vraćena hrana trebalo da bude uništena. Ali da li se to zaista dešava? Nadležni odgovaraju potvrdno. A da li se testira hrana koja je namenjena našem tržištu? Kako objavljuju državni revizori u svom izveštaju o bezbednosti hrane, u Srbiji se monitoring hrane ne sprovodi u kontinuitetu, a obaveštenja o otkrivenim prevarama u vezi sa hranom se objave na sajtu ministarstva pa se posle brišu.

I to nije neka novost za nas. Ali ono što jeste novot je učestalost vraćanja srpskih namirnica sa granica. Čini se da se u poslednje dve godine ono redovno dešava, ali se ne zna šta je uzrok tome. Doduše, imajući u vidu kako su nadležni organi postupali tokom afere aflatoksin može se steći neka ideja šta je dovelo do pogoršanja kvaliteta i zdravstvene bezbednosti hrane iz Srbije.

Srbija kao deponija hemikalija zabranjenih u EU

Dodatni problem za nas je što se pravila o bezbednosti hrane u Evropskoj uniji konstantno pooštravaju a tamošnja privreda ne zna šta će sa viškovima robe. U takvim situacijama velike kompanije obično traže manje razvijena tržišta – na kojima prioritet ima cena proizvoda a ne njihova bezbednost – kako bi svoju robu plasirale na njih.

Takvo tržište je i naše. „Srbija je postala deponija za neutrošene zalihe iz EU. Uvoze se proizvodi koji su tamo davno ukinuti. Trenutno se ne zna šta od zaliha ima i koliko godina će se to vući po raznim zadrugama i prodavati na crno. Multinacionalne kompanije su sve ono što nisu plasirale na evropsko tržište donele u Srbiju jer im je dozvoljen nekontrolisan uvoz“, upozorava Violeta Josifova, direktorka za razvoj u BioGenesis-u.

Njene reči potvrđuju primeri iz prakse kao onaj kada je Ministarstvo poljoprivrede dozvolilo interventan uvoz i upotrebu zabranjene aktivne supstance hlorpirifos, koja u Srbiji pre toga dugo nije bila u upotrebi. Iako se znalo da je ta supstanca opasna i da proizvode koji su tretirani njom nećemo moći nigde da izvezemo, nekim čudnim sticajem okolnosti Ministarstvo je ipak dozvolilo uvoz velikih količina hlorpirifosa. Deo uvezene supstance završio je u voćnjacima a pojedini stručnjaci tvrde da nam sada zbog toga vraćaju voće sa granica. Zato se mora postaviti pitanje ekonomske logike prilikom donošenja ovakvih odluka, ako smo već odavno odustali od mnogo važnijeg pitanja – zašto naša država ne vodi računa o zdravlju svih nas?

Izvor: N1, Blic, Vreme

Foto: englishlikeanative, Pixabay

Pročitajte i ovo...

Ostavite komentar