Novčanik Beograđana već je nekoliko puta krajem ove godine bio na udaru. Poskupeli su Infostan, grejanje, parking, taksi prevoz. Sada se za novu godinu najavljuju nova poskupljenja.
Iako je od početka godine godišnja inflacija u Beogradu popustila sa 7,4 odsto u januaru na 5,6 odsto u oktobru, to nije sprečilo upravu Grada Beograda da odobri povećanje cena pojedinih komunalnih usluga od 1. januara sledeće godine.
Novi udari na novčanik Beograđana: Šta sve od 1. januara poskupljuje u glavnom gradu?
Beograđanima će od sledeće godine poskpeti ponovo Infostan i Parking servis, a uvećava se i porez na imovinu.
Voda poskupljuje za 17,5 odsto
U okviru Infostana poskupljuje voda. Kako je JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ objavilo na sajtu, od 1. januara cena za isporuku i odvođene vode biće uvećana za 17,5 odsto.
Nakon korekcije cene, prosečni račun za tročlano domaćinstvo biće uvećan za oko 300 dinara na mesečnom nivou.
Kao glavni razlog za zahtevano povećanje cene ovo preduzeće navodi povećanje cena svih proizvodnih inputa koji direktno utiču na proizvodni proces.
„Najznačajniji uticaj ima porast cene električne energije, zatim porast cena drugih energenata, hemikalija i pratećeg materijala. Takođe značajan uticaj ima i Odluka o povećanju minimalne cene rada za 13,7 odsto od 1. januara 2025. godine, koju je donela Vlada Srbije, jer će to dovesti do povećanje troškova zarada zaposlenih, odnosno uticaće na ukupne troškove JKP BVK“, naveli su iz ovog preduzeća.
Od januara skuplje parkiranje u garažama i na parkiralištima
I JKP „Parking servis“ obavestilo je nedavno korisnike usluga da će od 1. januara 2025. godine biti korigovane cene parkiranja u garažama i na parkiralištima.
Takođe će, kako su najavili, biti izmenjene i cene mesečnih pretplata u stanarskim garažama, kao i vrednost vremenske parking pass kartice.
Naveli su da je „Parking servis“ poslednji put menjao cene u garažama 2018. godine, pa je ovo prva izmena posle šest godina.
U garaži „Obilićev venac“ cena sata parkiranja od januara će biti povećana sa 120 na 150 dinara. U garažama „Masarikova“, „Zeleni venac“, „Pionirski park“ i „Dr Aleksandra Kostića“ cena prvog započetog sata ostaće ista – 100 dinara, a cena svakog narednog sata biće 150 dinara.
Cene parkiranja za prvi započeti čas na nekim parkiralištima su ostale iste, dok su na parkiralištima „Čukarica“ „Belvil“ i „Novi Beograd“ snižene, pa će ubuduće prvi sat parkiranja koštati 50 dinara umesto 70.
U garaži „Botanička bašta“ i na parkiralištima „Cvetkova pijaca“ i „Milan Gale Muškatirović“ cena prvog sata biće 50 dinara, umesto dosadašnjih 60. Cena svakog narednog sata na ovim objektima biće 100 dinara.
Jednokratno dnevno parkiranje na parkiralištu „Ada Ciganlija“ od januara će koštati 200 dinara umesto dosadašnjih 150.
Povećava se i porez na imovinu
Skupština Grada Beograda usvojila je prošle nedelje odluku o povećanju poreza na imovinu za 2025. godinu.
Predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević rekao je, obrazlažući tu odluku, da će porez za stan od 50 kvadratnih metara, u trećoj stambenoj zoni, sledeće godine biti veći za 600-700 dinara.
Prema njegovim rečima, najveće povećanje poreza imaće pravna lica, jer 2023. nije obračunavana poreska stopa pošto je u Beogradu bio Privremeni organ, pa je porez plaćan na ime knjigovodstvene, a ne stvarne vrednosti.
„Očekujemo povećanje prihoda od poreza oko 27,5 milijardi za tekuću godinu, što je prosečno povećanje od četiri do pet odsto, s obzirom na to da cena kvadrata iz godine u godinu raste u Beogradu, kao i da je sve više novoizgrađenih objekata“, rekao je Nikodijević.
I Pogrebne usluge povećavaju cene?
Centar za lokalnu samoupravu saopštio je nedavno da se pripremaju i veće cene pogrebnih usluga koje bi mogle biti uvećane za čak 60 odsto.
Mediji su nedavno pisali da je JKP „Pogrebne usluge“ uputilo gradskom Sekretarijatu za finansije zahtev za povećanje cena.
Prema pisanju medija, Beograđani bi održavanje grobnih mesta umesto dosadašnjih 1.466 dinara mogli da plaćaju 2.345 dinara godišnje.
Izvor: Danas
Foto: Pixabay
2 komentara
Prilikom povećanja cene usluge grejanja, kao i na kraju obračunskog perioda mora se izvršiti obračun između kupljenih kwh sa starom cenom, jer je to plaćanje akontaciona kupovina kwh.
Tako u ovoj 2024/25 grejnoj sezoni za period od Maja do Oktobra (za 5 meseci je akontaciono kupljeno paušalnom naplatom sa cenom 1.594,25 [din/m2 god] i podeljeno sa 8,06 [din/kwh] = 197,7977 [kwh/m2 god] a za 5 meseci je kupljeno 82,4157 [kwh/m2]. Stan od 60 m2 je do povećanja cene platio 39.856,25 din i kupio 4.944,9441 kwh što je više nego što je isporučeno u prethodnoj grejnoj sezoni od 4,712,856 kwh godišnje. Svakome bi moralo biti jasno da je već akontaciono kupio i kwh za sezonu 2024/25 ali korisnici veruju u ono što ne vide jer ne očitavaju kalorimetar u zgradi i podelom na ukupnu stanbenu površinu dobija se koliko kwh treba da plati pomnoženo sa površinom svoga stana i prodajnom cenom za kwh (sa PDV) daje stvarnu obavezu.
Koliko iznosi stvarna obaveza za mesec Oktobar i Novembar 2024 ? Očitavši stanje o isporučenoj količini kwh na kalorimetru i podelom na ukupnu stanbenu površinu dobijena je količina isporučenih kwh/m2 stana, u Oktobru= 4,2341 kwh/m2 a u Novembru = 18,6212 kwh/m2 stana za plaćanje ili UKUPNO = 22,8553 kwh/m2 stana x 8,53 din/kwh (sa povećanom cenom) = 194,96 din/m2 x 60 m2 = 11.697,34 din. Problem je što je narodu ispran mozak pa nije u stanju da shvati ovu decenijsku prevaru u naplati grejanja.
Problem koji građani ne shvataju je da su cenovnici svih toplana u Srbiji falsifikovani i da se decenijama korisnici obmanjuju i pljačkaju kroz naplatu svih komunalnih usluga. Zato je Vlast krajem 2010 god donela ZAKON O ZAŠTITI POTROŠAČA (stupio na snagu 01.01.2011god) gde su data ZNAČENJA POJEDINIH IZRAZA koje ću citirati:
19) PRODAJNA CENA jeste konačna cena jednog komada robe, ili date količine robe, odnosno konačna cena usluge, uključujući sve poreze i dažbine.
20) JEDINIČNA CENA ROBE jeste konačna cena po kilogramu, litru, metru, kvadratnom metru, kubnom metru ili drugoj mernoj jedinici koja je u redovnoj upotrebi i odgovara prirodi robe, uključujući sve poreze i dažbine.
21) JEDINIČNA CENA USLUGE jeste konačna cena po kilovat času struje, gasa ili centralnog grejanjaodnosno kubnom metru vode ili drugoj mernoj jedinici pružene usluge koja je u redovnoj upotrebi i odgovara prirodi usluge, uključujući sve poreze i dažbine.
Donosi u Zakonu za STRUJU; GAS; CENTRALNO GREJANJE I VODA Član 10
Trgovac koji nudi ili oglašava vršenje usluge trajnog snabdevanja strujom, gasom centralnim grejanjem ili vodom putem cevovoda dužan je da u ponudi ili oglasu jasno istakne:
1) JEDINIČNU CENU potrošene struje ili centralnog grejanja, uključujući poreze i dažbine;
2) JEDINIČNU CENU potrošene vode ili gasa, uključujući poreze i dažbine:
Trgovac je dužan da osim jedinične cene iz stava 1. ovog člana jasno istakne cene koje se ne računaju prema potrošenoj mernoj jedinici, uključujući cenu koja se plaća za priključenje na distributivnu mrežu.
Jasno je da je PRODAJNA CENA kwh toplotne energije KONAČNA CENA SA 10% PDV ali se tako ne prikazuje. Isto ne može se prodajna cena deliti i naplaćivati 12 meseci FIKSNI DEO a isporučene količine kwh pomnožene sa prodajnom cenom za kwh tokom grejanja (6 Meseci) kao VARIJABILNI DEO.
Jasno je da se struja , daljinsko grejanje, gas i voda nezakonito naplaćuje sa više stavki ali ako korisnik nije potrošio ništa račun mora da je nula, ali to se krši .
Dovoljno je ukucati KALKULATOR POTROŠNJE ZA DOMAČINSTVO , pa za 0 potrošnje kwh struje naplaćuje se 1039,22 din. što nije ništa drugo nego REKET.