Kineski četbot je uzdrmao zapadnu konkurenciju, rasterao mnoge investitore Nvidiji ali finansijska sudbina haj-tek svet
Kineski četbot R1 firme DipSik (DeepSeek) hit je u digitalnom svetu, posebno njegovom danas najizvikanijem delu koji se bavi veštačkom inteligencijom. Široj sceni nepoznati kineski startap uzdrmao je svojim „budžetskim“ modelom četbota i najveće igrače i na polju AI, kao što je OpenAI ali i proizvođača opreme, tj čipova, kao što je Nvidia.
Problem nije što se pojavio još jedan konkurent Čet-GPT ili nekom od desetine čet-botova na tržištu, već što je to urađeno sa relativno malim budžetom i uz pomoć širokom tržištu mnogo dostupnijih čipova starije generacije (nove zapadne generacije su za Kineze zabranjene).
To dramatično utiče na perspektivu kakvo će tržište izgledati za pet godina, jer se dosad kao aksiom smatralo da su potrebni bilioni dolara investicija kako u samu infrastrukturu (čipovi i mašine za njihovo pravljenje), tako i razvoj Al.
Da li je to kraj velikih i skupih snova
Sada Kinezi pokazuju da to može i sa manje para ali i da time ne moraju nužno da se bave samo veliki igrači. Da li je to kraj velikih, i skupih snova, koji se mogu ostvariti samo velikim količinama novca prikupljenim od investitora?
Pa, nije, jer to je zapravo dobra vest za tržište, ako je po sagovornicima Biznis insajdera ali i svih onih koji znaju šta je Jevonsov paradoks, na koji se koji se na društvenom mreži X (Tviter) pozvao Satija Nadela, izvršni direktor Majkrosofta i time postavio „zadatak“ za guglanje svima koje ova tema interesuje.
Reč je o ideji da kada trošak korištenja nekog resursa pada, to neće uticati na pad potražnje za njim već naprotiv, potražnja raste. U ovom slučaju, ako se pojavi još efikasnija i ekonomičnija veštačka inteligencija, to samo znači da će se povećati i ubrzati njena prihvaćenost u poslovnom svetu i svakodnevnom životu, što će na kraju ponovno rezultovati povećanjem potražnje za AI uslugama i hardverom, poput Nvidijinih čipova.
Čeka se berza
Na Jevonsov paradoks pozivaju se i analitičari Bernstina, koji su u svojoj noti investitorima savetuju da ne reaguju panično na pad akcija tehnoloških kompanija vezanih za AI (što su praktično sve IKT), jer bi situacija koju je „izazvao“ DipSik kraju trebalo da rezultuje povećanjem potražnje i korištenja tehnologije.
Slično razmišlja i izvršni direktor Intela, Pat Gelsinger, koji je također naglasio tržišne zakone prema kojima, ako nešto postane dramatično jeftinije, značajno će se proširiti tržište za te proizvode.
Da li će investitori, kao neko ko umesto mišljenja i „smatranja“ daje svoj novac, to prihvatiti videće se ovih dana na berzi.
Kako je to objasnio analitičar iz Morningstara, Havier Koreonero, investitori će ipak biti na oprezu te se postavlja pitanje je li zaista potrebno trošiti milijarde dolara na nove čipove ili će se kompanije sada fokusirati na optimizaciju postojeće AI infrastrukture kako bi pokušali iz nje izvući bolje rezultate, bez potrebe za velikim ulaganjima, kaže Biznis insajder.
Izvor: 24sedam
Foto: Pixabay