Nova vizija agrarne i prehrambene industrije koju je pre nekoliko dana predstavila Evropska komisija doneće velike promene na tržištu
Evropska komisija je predstavila novu viziju evropskog poljoprivredno-prehrambenog sektora do 2040. godine i u njoj je ublažena „zelena“ komponenta zbog koje su poljoprivrednici redovno protestovali.
Sada je fokus na pojednostavljenju propisa i pretvaranju poljoprivrede u atraktivnu profesiju, umesto na (daljem) podizanju ekoloških standarda, prenosi Euronews.
Pojedine promene tiču se direktno potrošača. Više neće biti označavanja hrane na prednjoj strani ambalaže (Nutri score sistem ili kodiranje bojama) već oznake koje će potrošačima govoriti o poreklu proizvoda i standardima dobrobiti životinja koje primenjuju proizvođači.
Što se tiče poljoprivrednika, i pored snažnijeg stava prema evropskoj strateškoj prehrambenoj autonomiji s naglaskom na davanje prioriteta proizvodnji osnovnih poljoprivrednih proizvoda u svrhu poboljšanja suverenosti evropskog tržišta, nova strategija nudi malo na putu istinske reforme Zajedničke poljoprivredne politike.
Nema vidljivih načina da se sprovede pravednija raspodela podsticaja u korist malih poljoprivrednika na račun smanjenja plaćanja velikim poljoprivrednim kompanijama.
Trovanje u drugom planu
Iako ekološki aspekti ostaju na stolu, oni više nisu centralna tema u novom planu. Pogotovo ne revizija okvira upotrebe pesticida. Sada je svima jasno da je prijašnja strategija, poput prepolovljenja njihove upotrebe do 2030. godine, teško ostvariva. Mediji podsjećaju da je Uredba o održivoj upotrebi pesticida povučena još u februaru 2024. godine zbog rastuće desničarske pobune protiv Evropskog zelenog plana, ali i sveopštih protesta nezadovoljnih poljoprivrednika.
Umesto toga, nova vizija ima za cilj da ponovo izgradi poljoprivredu, osiguravajući da ona ostane konkurentna i sposobna da pruži poštene životne i radne uslove poljoprivrednicima.
Gušće sito za uvoz
Komisija će se takođe zalagati za strože usklađivanje proizvodnih standarda za uvezenu robu s onima koji se primenjuju na evropske proizvođače.
Ponajviše u području upotrebe pesticida i dobrobiti životinja, a posebno kada je reč o opasnim pesticidima koji su u EU zabranjeni zbog zdravstvenih i ekoloških razloga te se ne bi smeli vraćati u evropske trgovine putem proizvoda uvezenih s trećih tržišta.
Kako se ističe, prvi korak bit će racionalizacija sprovođenja Zajedničke poljoprivredne politike, golemog programa poljoprivrednih podsticaja koji trenutno vredi gotovo trećinu ukupnog budžeta EU.
Životni standard poljoprivrednika u žiži
Osiguravanje primerenog životnog standarda za poljoprivrednike još je jedan ključni element strategije.
Razlog je to što su mnogi proizvođači u evropskom poljoprivrednom sektoru suočeni s finansijskom nesigurnošću i visokim rizikom od siromaštva, naglašava Komisija u dokumentu.
Kako bi se to rešilo, izvršna vlast EU planira do kraja ove godine razvije posebnu strategiju koja bi motisala mlade ljude da se uključe u proizvodnju hrane, kroz lakši pristup zemlji, kapitalu i obuku za mlade poljoprivrednike.
Osim toga, nastaviće se raditi na poboljšanju položaja poljoprivrednika u lancu opskrbe hranom jer se često bore s moćnim trgovcima na malo. Reforma nepoštene trgovačke prakse uključiće mere za sprečavanje prakse prema kojoj su proizvođači prisiljeni prodavati svoju robu ispod cene.
Izvor: 24sedam
Foto: Pixabay