Dogovor između Zelenskog i Trampa koji se očekuje već danima navodno je sada uspostavljen, bar prema izvorima Euronewsa iz redova ukrajinskih zvaničnika.
Taj dogovor, koji bi prema najavama anonimnih ukrajinskih zvaničnika trebalo da bude potpisan u petak, omogućiće Sjedinjenim Američkim Državama kopanje retkih minerala u Ukrajini. Ali šta od toga ima Ukrajina?
Ona će prema pojedinim zvaničnicima od sada moći da bude „slobodna, suverena i sigurna“ a prema američkom predsedniku će dobiti mogućnost da se i dalje bori. Ali će to dobro platiti.
Naime, kako piše Ukrainska Pravda, koja je imala uvid u nacrt dogovora, njime se predviđa osnivanje Investicionog fonda za rekonstrukciju koji će se finansirati iz sredstava pribavljenih zajedničkom eksploatacijom rezervi minerala, ruda i energenata poput nafte ili gasa, naravno u Ukrajini. SAD će zauzvrat Ukrajinu snabdeti oružjem i vojnom opremom, a sve u cilju što bržeg uspostavljanja mira sa Rusijom.
„Vratite nam pomoć koju smo vam dali“
Iako Glas Amerike na osnovu podataka iz Kongresa procenjuje da su SAD Ukrajini od početka invazije obezbedile pomoć u vojnoj opremi u visini od 183 milijarde dolara, Donald Tramp je sračunao da je iznos te pomoći bio 350 milijardi dolara. Dodao je da bi bez navedene pomoći Ukrajina vrlo brzo bila poražena što znači da verovatno treba da bude zahvalna Americi. A jasno je i kako može da izrazi svoju veliku zahvalnost, bar sudeći prema rečima novog američkog predsednika da „SAD želi taj novac nazad“.
Međutim, prvi pokušaj povratka pomenutog novca je propao jer Zelenski nije želeo da potpiše raniju verziju ugovora sa SAD tvrdeći da ona ide samo Americi u korist a da Ukrajini ne nudi nikakve garancije da će dobiti pomoć u borbi protiv ruske agresije. Zelenski je tada rekao da ne želi da proda državu, odnosno da ne želi da potpiše nešto što će plaćati narednih 10 generacija Ukrajinaca, verovatno aludirajući na klauzulu koja je Sjedinjenim Američkim Državama davala pravo da ubire 500 milijardi dolara prihoda od ukrajinskih resursa.
Potom su počele da kolaju glasine o reviziji pomenutog ugovora, koje su sada potvrđene i od strane ukrajinskih zvaničnika. U novom ugovoru koji bi Zelenski navodno trebalo da potpiše u petak nema gore navedene klauzule. Takođe je uklonjena i klauzula koja SAD daje potpunu kontrolu nad Investicionim fondom za rekonstrukciju.
Koje to retke minerale poseduje Ukrajina?
Cela ova priča vrti se oko kritičnih sirovina koje su Trampu od stupanja na dužnost u centru pažnje. Da podsetimo, prvo je najavljivao aneksiju Grenlanda, koji je takođe bogat retkim mineralima i rudama, a kasnije je pokušao da se okoristi od Ukrajine.
Ako se pitate zašto baš od Ukrajine, odgovora je nekoliko. Prvi i najvidljiviji je činjenica da je ta zemlja u ratu sa velikom silom i da nije u poziciji da bude izbirljiva po pitanju pomoći koja joj se nudi, a drugi leži u njenom velikom rudnom i mineralnom bogatstvu.
Prema novim propisima Evropske unije, 34 kritične i 17 strateških sirovina označene su kao “ključne” za zelenu i digitalnu tranziciju. To su sirovine potrebne za funkcionisanje održivih energetskih sistema ali i privrede. Od ukupnog broja kritičnih sirovina u Ukrajini se može naći 21. sirovina, što ovu zemlju čini veoma atraktivnim plenom. Ona ima čak pet odsto svetskih rezervi pomenutih sirovina.
Istini za volju deo tih rezervi je trenutno pod ruskom kontrolom ali identifikovano je i nekoliko stotina perspektivnih geoloških nalazišta na ukrajinskoj teritoriji. Pitanje je međutim da li je eksploatacija svih ovih nalazišta ekonomski isplativa, ali sudeći prema njihovoj intenzivnoj diplomatskoj aktivnosti SAD očigledno imaju neka bliža saznanja o tome.
Foto: Lydia Williams, Unsplash