Home VestiEkonomija Globalizaciji kakvu poznajemo došao je kraj

Globalizaciji kakvu poznajemo došao je kraj

by bifadmin

Globalizacija u sadašnjem obliku “možda je stvar prošlosti”, ocenio je predednik HSBC-a, ser Mark Taker, koji smatra da će trgovinske i geopolitičke tenzije dovesti do snažnijeg ekonomskog povezivanja unutar regionalnih grupa i trgovinskih blokova.

Govoreći na Globalnom investicionom samitu banke, održanom u utorak u Hongkongu, Taker je kazao da su trgovinske napetosti stvorile nesigurnost koja predstavlja “ozbiljan potencijalni rizik za globalni rast”.

Otkako je stupio na dužnost u januaru, američki predsednik Donald Tramp uveo je carine na ključne trgovinske partnere, uključujući Kinu, Kanadu i Meksiko, a očekuje se da će dodatne mjere biti uvedene 2. aprila, kada njegova administracija planira predstaviti “recipročne carine” prema zemljama širom svijeta.

Svet prolazi kroz “period dubokih i značajnih promena” u oblasti trgovine, ekonomske politike i međunarodnih bezbednosnih aranžmana, rekao je Taker.

„Kada posmatramo trenutna dešavanja… verujemo da je globalizacija kakvu smo poznavali možda već iza nas“, istakao je.

„Ekonomski razlozi koji su ranije omogućavali optimalno efikasne lance snabdevanja doveli su do jednog od najvećih svetskih perioda stvaranja bogatstva. Kao rezultat toga, promenjena je ravnoteža ekonomske moći, i ono što je ranije bilo održivo sada više nije“, dodao je.

Više će se trgovati međusobno

Taker je kazao da to ne znači da će svet “krenuti unazad, ka geofragmentaciji i deglobalizaciji”, već da će se otvoriti nove prilike i ojačati ekonomske veze između različitih “političkih grupacija i trgovinskih blokova”, uključujući i „Brics-plus grupu zemalja“, koje će sve više trgovati međusobno.

HSBC je jedan od ključnih igrača u finansiranju globalne trgovine. Njegov trgovinski segment je bio vodeći po prihodima tokom poslednjih sedam godina, prema najnovijem godišnjem izveštaju koji se poziva na podatke Coalition Greenwich Competitor Analytics.

Tokom poslednjih meseci banka je preispitala svoje poslovanje, uključujući i reorganizaciju po geografskim linijama u dve jedinice – jednu fokusiranu na Aziju i Bliski istok, a drugu na Evropu i Ameriku.

Taker je kazao da će ekonomske veze između Azije i Bliskog istoka, što je jedan od ključnih fokusa banke, vjerovatno “eksplodirati” u godinama koje dolaze.

Grupa Brics, koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, proširena je na Iran, Ujedinjene Arapske Emirate, Egipat, Etiopiju i Indoneziju.

„Rastuće trgovinske i finansijske veze ovih ekonomija sa ostatkom tržišta u razvoju ukazuju na mogućnost značajnog prelivanja rasta“, rekao je Taker.

On je dodao da Brics gradi institucije koje će imati uticaja na energetiku, trgovinu, finansije, lance snabdevanja i tehnologiju, ističući da je “u uslovima geopolitičkih tenzija verovatno da će se još novih tržišta priključiti Bricsu, kako bi se ojačale međusobne veze i osnažio glas na globalnoj sceni”.

Izvor: SEEbiz/Investitor
Foto: Pixabay

Pročitajte i ovo...

Ostavite komentar