Home VestiEkonomija Kako se prodaju dugovi prema bankama u stečaju: 10 miliona evra nudi se za manje od 500.000 evra

Kako se prodaju dugovi prema bankama u stečaju: 10 miliona evra nudi se za manje od 500.000 evra

by bifadmin

Agencija za osiguranje depozita oglasila je na prodaju potraživanja šest banaka u ukupnoj vrednosti od 1,19 milijardi dinara, što je oko 10 miliona evra. Kupac ovih dugova prema bankama u stečaju može da bude isključivo banka koja posluje na teritoriji Srbije, a cena – minimum 52,9 miliona dinara (oko 451 hiljadu evra).

Paket dugova prema bankama u stečaju, knjigovodstvene vrednosti od 1,19 milijardi dinara, procenjuje se na 211,5 miliona dinara, objavila je Agencija za osiguranje depozita, koja je stečajni upravnik ovih banaka.

Od budućeg kupca – a naglašava se da to može da bude isključivo banka sa ovdašnjeg tržišta, jer je reč o dugovima građana – zahteva se da ponudi bar 52,88 miliona dinara kako bi ušao u ovu „trku“. Naime, dugovi prema šest banaka u stečaju prodaju se metodom javnog prikupljanja ponuda i 25 odsto procenjene vrednosti paketa je minimalno prihvatljiva ponuda.

„Minimalno prihvatljiva ponuda ne može biti niža od 25 odsto procenjene vrednosti paketa potraživanja, što iznosi 52.879.248,74 dinara. Predmet ustupanja se isključivo ustupa kao celina, odnosno kao paket potraživanja. Prijemnik potraživanja može biti isključivo banka koja posluje na teritoriji Republike Srbije“, stoji u javnom oglasu Agencije o takozvanom ustupanju potraživanja uz naknadu, metodom javnog prikupljanja ponuda.

„U igri“ su potraživanja koja imaju sledećih šest banaka u stečaju: Beobanka (111,3 miliona dinara), zatim Beogradska banka (6,1 milion dinara), potom Jugobanka (19,6 miliona dinara), Privredna banka Beograd (406,5 miliona dinara), Univerzal banka (čiji udeo potraživanja je najveći u ovom paketu i iznosi 456,7 miliona dinara) i Stečajna masa Raj banke (187,5 miliona dinara).

Nema garanacija za naplativost kredita

Stečajni upravnik i sve ove banke, kako se navodi – „ne daju bilo kakve garancije za naplativost potraživanja koja su predmet ustupanja, niti za izvršivost sredstava obezbeđenja potraživanja“.

„Zainteresovanim učesnicima će u toku ustupanja biti omogućeno da izvrše uvid u informacije, pravnu i finansijsku dokumentaciju u vezi sa potraživanjima koja su predmet ustupanja, te će svoje ponude, u postupku javnog prikupljanja ponuda zasnivati na sopstvenoj proceni analizi pravnog i ekonomskog statusa potraživanja, kao i sredstva obezbeđenja potraživanja“, navela je Agencija za osiguranje depozita.

Banke koje žele da upute ponudu za ovaj paket potraživanja moraće sa Agencijom da potpišu ugovor o čuvanju poverljivih podataka. Tek tada će moći da urade pravnu i ekonomsku analizu potraživanja (takozvani „Due Diligence“) koja su predmet usupanja.

Rok sa predaju ponuda je 28. april 2025.

„Javno otvaranje ponuda održaće se 5. maja u 11 časova“, navela je Agencija za osiguranje depozita.

Još prodaja u martu

Agencija je u martu objavila još jednu prodaju potraživanja banaka u stečaju.

Taj put, međutim, nije naglašeno kupac dva odvojena potraživanja mora da bude isključivo banka.
Naime, 14. marta su na prodaju ponuđena potraživanja koja Jugobanka u stečaju ima prema dužnicima – 19 pravnih lica – ukupne nominalne vrednosti u visini od 318.616,15 evra (37.282.837,33 dinara) i procenjene vrednosti u iznosu od 78.392,03 evra.

„Minimalno prihvatljiva ponuda ne može biti niža od 25 odsto procenjene vrednosti, što iznosi od 19.598 evra“, navodi se u oglasu.

Istovremeno su, takođe, na prodaju ponuđena i potraživanja koja Stečajna masa Resavska banka DPRM ima prema dva dužnika – pravna lica, ukupne knjigovodstvene vrednosti sa stanjem na dan 30.09.2024. od 9,5 milijardi dinara i procenjene vrednosti u iznosu od 530,4 miliona dinara.

Ovde je, međutim, minimalno prihvatljiva ponuda jednaka procenjenoj vrednosti (530,4 miliona dinara).

Rok za dostavljanje ponuda za kupovinu dugova prema ove dve banke u stečaju (potraživanja se prodaju odvojeno) je 17. april 2025.

Ko je do sada kupovao potraživanja

Podsetimo, Savet za borbu protiv korupcije objavio je krajem 2023. Izveštaj o stečaju koji je pokazao da je imovina banaka u stečaju vredna 1,27 milijardi evra proteklih nekoliko godina prodata za svega 61 milion evra, odnosno za pet odsto vrednosti, a kupci su bili 11 preduzeća među kojima su i firme koje su do tog trenutka poslovale sa gubitkom. Tu imovinu, u stvari, činila su teško naplativa potraživanja banaka u stečaju od firmi koje raspolažu vrednim građevinskim i poljoprivrednim zemljištem i objektima.

Potraživanja banaka i osiguravajućih kuća u stečaju kupovala su sledeća preduzeća: EOS Matrix, ABL Solvent, BK Tesla, A.T.N. Electronics, Šumadija Realestate, svi iz Beograda. Potom: Dijamant nekretnine Novi Sad, Uniroyal Group Sremska Mitrovica, Avangarda Suites Beograd, Mekonta Investment Group Beograd, PEK Agrar iz Miljevića i Worbax iz Beograda.
Naknadno se, prema podacima Agencije za osiguranje depozita, ovim kupcima „pridružila“ još jedna firma – ODM Collection iz Beograda, koja je, uz ABL Solvent i EOS Matrix, kupovala potraživanja Univerzal banke u stečaju.

ABL Solvent kupio najviše potraživanja

Na listi koju je objavio Savet za borbu protiv korupcije, ABL Solvent je kupio najviše potraživanja banaka i osiguravajućih kuća, te je lista njegovih dužnika – najbrojnija.

U trenutku objave liste, oni koji najviše duguju novom poveriocu ABL Solventu a ne svojoj banci, uglavnom su već bili u stečaju.

Ova firma u žižu javnosti dospela je kada je, u novembru 2021, postala vlasnik poslovnog kompleksa IMT Industrije mašina i traktora na Novom Beogradu kupivši ga iz stečaja za 70,6 miliona evra. Vojvođanski istraživačko-analitički centar VOICE je tada ukazao da je velika potraživanja prema nekadašnjim industrijskim gigantom IMT imala Beobanka u stečaju, kao i da su ona bila obezbeđena hipotekom na zemljištu IMT-a, te da je ABL Solvent do imovine došao upravo – preuzevši potraživanja Beobanke u stečaju.

Ovo, međutim, nisu jedini dugovi nekadašnjih privrednih giganata koje je otkupilo ovo preduzeće.

Tu je i Lola sistem u stečaju sa dugom od 51,7 miliona evra, IMR u stečaju sa dugom od 44,9 miliona evra, 21. maj fabrika automotora u stečaju sa dugom od 32 miliona evra…

Podsetimo, prema podacima Saveta za borbu protiv korupcije, od 11 firmi koje su otkupile dugove preduzeća prema bankama i osiguravajućim kućama u stečaju, sedam su otkupile dugove samo po jednog preduzeća, jedna firma je kupila dugove dva preduzeća, dok su EOS Matrix, ABL Solvent i Worbax od Agencije za osiguranje depozita otkupili teško naplativa potraživanja prema najviše preduzeća.

Izvor: N1
Foto: Pixabay

Pročitajte i ovo...

Ostavite komentar