Od februara ove godine važe nove, veće osnovice dnevne novčane naknade za nezaposlene kao i najviši i najniži iznos ove naknade. Novi iznosi su usklađeni sa godišnjom inflacijom, a mi smo se detaljno bavili uslovima za prijavljivanje na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje i koja prava ima neko ko dobije otkaz, piše Blic Biznis.
Da bi se ostvarilo pravo na novčanu naknadu iz nadležnosti Nacionalne službe za zapošljavanje, potrebno je da kumulativno bude ispunjeno nekoliko uslova:
da je lice steklo status nezaposlenog prijavljivanjem na evidenciju nezaposlenih kod Nacionalne službe i da je podnelo zahtev u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, odnosno prestanka osiguranja, kako bi se pravo ostvarilo u punom obimu;
da je nezaposleni ostvario minimalni staž osiguranja od 12 meseci neprekidno ili 12 meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci, u skladu sa odredbom člana 66. Zakona;
da je razlog prestanka radnog odnosa, odnosno prestanka osiguranja predviđen odredbom člana 67. Zakona kao osnov za priznavanje prava na novčanu naknadu (pre svega da je radni odnos prestao bez krivice i volje zaposlenog).
Pravo na novčanu naknadu je pravo iz osiguranja za slučaj nezaposlenosti, ostvaruje se isključivo na lični zahtev, a prvostepeni organ koji odlučuje o zahtevu je filijala Nacionalne službe u kojoj je nezaposleni uveden u evidenciju i kojoj je podneo zahtev, rekli su u odgovoru za „Blic Biznis“ iz Nacionalne službe za zapošljavanje.
Najniža i najveća novčana naknada
Prema njihovim rečima, visina novčane naknade zavisi od iznosa ukupne zarade, odnosno naknade zarade, plate, odnosno naknade plate, osnovice osiguranja i visine ugovorene naknade u poslednjih 12 meseci koji prethode mesecu u kome je prestao radni odnos, odnosno prestalo osiguranje. Iznos novčane naknade usklađuje se u januaru svake godine sa početkom primene od 01. februara tekuće godine.
Trenutno najniži iznos novčane naknade je 31.503 dinara, a po umanjenju za iznose doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje i za zdravstveno osiguranje isplaćuje se 20.697,47 dinara. Najviši iznos novčane naknade je 73.029 dinara „bruto“, a isplaćuje se 47.980,05 po umanjenju za pripadajuće doprinose.
Dužina isplatnog perioda zavisi od dužine staža osiguranja za slučaj nezaposlenosti i može biti priznata u sledećem trajanju:
3 meseca, ako ima staž osiguranja od 1 do 5 godina;
6 meseci, ako ima staž osiguranja od 5 do 15 godina;
9 meseci, ako ima staž osiguranja od 15 do 25 godina;
12 meseci, ako ima staž osiguranja duži od 25 godina staža;
Šta se dešava ako je prestalo ili isteklo pravo na novčanu naknadu
Godinom staža osiguranja, smatra se navršenih 12 meseci za koje je obveznik doprinosa bio obavezno osiguran, objašnjavaju nam iz NSZ.
Izuzetno, novčana naknada pripada nezaposlenom u trajanju od 24 meseca, ukoliko nezaposlenom do ispunjavanja prvog uslova za ostvarivanje prava na penziju, u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, nedostaje do dve godine.
Nezaposleni kome je prestalo ili isteklo pravo na novčanu naknadu, može ponovo da ostvari ovo pravo, ako ispuni sve zakonom propisane uslove, s tim da se u staž osiguranja ne uračunava staž za koji je već ostvario novčanu naknadu. Ako je to za nezaposlenog povoljnije, a pravo iz prethodne nezaposlenosti nije u celosti iskorišćeno zbog zasnivanja radnog odnosa ili započinjanja osiguranja po drugom osnovu, nezaposlenom se može nastaviti pravo na novčanu naknadu za preostalo vreme i u iznosu utvrđenom tim rešenjem.
„Korisnik novčane naknade dužan je da se lično javlja Nacionalnoj službi za zapošljavanje svakih 30 dana, kao i da obavesti Nacionalnu službu u roku od pet dana o svakoj promeni koja je uslov ili osnov za sticanje, ostvarivanje ili prestanak prava na novčanu naknadu“, ističu nam iz NSZ.
Izvor: Blic Biznis
Foto: Pixabay