Home VestiEkonomija Kako proveriti potencijalnog poslodavca?

Kako proveriti potencijalnog poslodavca?

by bifadmin

Kada se prijavite na oglas za posao poslodavac se trudi da sazna što više o vama ali to ne bi trebalo da bude jednosmerno. Vaše je pravo da se raspitate o njemu, kao i o visini zarade i uslovima za rad koje vam on nudi.

Poslodavac se može proveriti na više načina. Na primer u rubrici „Upoznajte poslodavce“ na sajtu Poslovi.infostud.com gde osnovni profili poslodavaca sadrže PIB, matični broj, kontakt podatke (telefon, web adresa…), dok postoje i profili u kojima čak možete naći iskustva zaposlenih, foto i video galerije, kao i brojne informacije bitne za zapošljavanje u određenoj kompaniji. Međutim, postoje još neki načini za proveru.

Provera u Agenciji za privredne registre

Kako biste uopšte odbacili bar deo sumnji da li je reč o firmi koja je stvarna, a ne „fantomska“, potrebno je da odete na veb sajt Agencije za privredne registre (www.apr.gov.rs), a da potom u oblast „Pretraga pravnih lica i preduzetnika“ unesete tačan naziv potencijalnog poslodavca ili matični broj firme. Na ovaj način možete saznati, pre svega, da li je reč o aktivnom privrednom društvu, zatim kada je ono osnovano, ko su direktor i drugi zakonski zastupnici, kakva je vlasnička struktura, kao i kakvi su finansijski izveštaji iz prethodnog perioda. Sve ovo su informacije koje su vrlo korisne i preko kojih na pravi način stičete pravu sliku o potencijalnom poslodavcu.

Šta kaže Narodna banka Srbije?

Naravno, sve ovo ne garantuje da je poslovna politika preduzeća koje vam je potencijalni poslodavac idealna. Vrlo korisna informacija je i da li on redovno izmiruje svoje obaveze prema partnerima, pa čak i zaposlenima. To se na najlakši način proverava na sajtu Narodne banke Srbije (www.nbs.rs), u odeljku „Prinudna naplata“, gde možete pretražiti jedinstveni registar svih računa pravnih lica i preduzetnika iz Srbije. Na taj način se možete uveriti da li je račun određene firme u prethodnih 12 meseci bio blokiran, odnosno da li je neko od poverilaca pokrenuo postupak prinudne naplate zbog neizmirenih dugovanja, što je vrlo bitan podatak. Na taj način steći ćete uvid i u finansijsko stanje potencijalnog poslodavca, odnosno njegovo ponašanje na tržištu kada su finansije u pitanju.

„Guglanje“

Ako ove prve drve provere urode plodom, odnosno ako procenite da vaš, možda, budući poslodavac ispunjava vaše uslove, onda je naredni korak „guglanje“ i pronalaženje veb prezentacije firme u kojoj želite da se izborite za radno mesto. Naravno, na poslovnim sajtovima se o poslodavcima, po pravilu, piše u superlativu, ali svakako je korisno videti na koji način poslodavac doživljava sebe i šta je ono čime se on konkretno bavi, jer na taj način možete da procenite da li vi možete da se uklopite u ono što on traži i da li na pravi način možete da odgovorite iskušenjima u kojima biste se mogli naći. Dobar izvor za ovakvu proveru poslodavca su i njihovi profili na društvenim mrežama, gde takođe možete dobiti korisne informacije, kako kroz sadržaj koji postavlja sam poslodavac, tako i kroz komentare posetilaca.

Koristite „insajdere“

Poslednja, ali ne i najmanje važna, provera, su „insajderske“ informacije, od osoba koje su već zaposlene o određenoj firmi i znaju mnogo više od onoga što se može naći na internetu. Preporučuje se da se za formiranje stava o nekom poslodavcu čuje mišljenje onih koji kod njega već rade i koji mogu preneti svoja iskustva, između ostalog, vezana za poslovanje firme, radno okruženje, međuljudske odnose i odnos poslodavca prema zaposlenima.

Izvor: Infostud

Foto: TungArt7, Pixabay

Pročitajte i ovo...

Ostavite komentar