Home VestiPolitika i društvo Britanci u gradovima sade mini šume

Britanci u gradovima sade mini šume

by bifadmin

Dok Srbija deluje kao poprište takmičenja u sumanutoj seči drveća, neke druge zemlje ga masovno sade kako bi ublažile posledice klimatskih promena.

Jedan pozitivan primer dolazi nam iz Velike Britanije, u kojoj je sada veoma popularan Miyawaki metod uzgoja šuma nazvan po japanskom botaničaru koji je osmislio način za brzo pošumljavanje. Naime, ova metoda podrazumeva sadnju gusto zbijenih različitih vrsta drveća koje brzo raste kako bi se čak i na malim prostorima, poput teniskih terena, stvorili gajevi odnosno „mini šume“.

Na Ostrvu trenutno ima više od 280 ovakvih malih šuma, među kojima je više od 250 zasađeno u proteklih godinu i po dana. Jer, Britance je ozbiljno zabrinuo podatak da svaki treći građanin njihove zemlje u blizini svog doma nema pošumljene predele pa su počeli da se pridružuju pokretima koji sade drveće. Među njima je i Earthwatch Europe koji radi po Miyawaki metodi pošumljavanja sadeći uglavnom u urbanim mestima.

Mini šume koje su oni posadili „pročišćavaju“ vazduh, smanjuju mogućnost poplava budući da drveće upija padavine, a pored toga pružaju utočište brojnim životinjskim vrstama poput insekata ili ptica. Posle tri do pet godina od sadnje one postaju samoodržive, što znači da im nije potrebna ljudska asistencija da bi opstale.

Iako je korist od ovih projekata već vidljiva još uvek nisu urađena opsežna istraživanja koja bi tu korist kvantifikovala, niti su date zvanične smernice šta bi trebalo saditi u kojim delovima Velike Britanije a da bude prilagođeno lokalnoj klimi. Jer, kako kažu stručnjaci, ako bi se bilo koja stabla sadila bilo gde moglo bi doći do njihovog sušenja i javila bi se potreba da se ponovo na istoj teritoriji sadi novo drveće a to bi zahtevalo nova ulaganja.

Izvor: The Conversation

Foto: charlieirvine1, Pixabay

Pročitajte i ovo...

Ostavite komentar