Home VestiEkonomija Tri srpske kompanije među najbrže rastućim tehnološkim kompanijama u Centralnoj Evropi

Tri srpske kompanije među najbrže rastućim tehnološkim kompanijama u Centralnoj Evropi

by bifadmin

Srpska tehnološka kompanija Softech Solutions koja razvija inovativna softverskih rešenja za automatizaciju prodajnih procesa zauzela je visoko 18. mesto na ovogodišnjoj rang listi najbrže rastućih tehnoloških kompanija u Centralnoj Evropi (CE Technology Fast 50), sa četvorogodišnjim rastom prihoda od 1340% (2020-2023), objavila je konsultantsko-revizorska kompanija Deloitte.

U kategoriji „Kompanije u usponu“, kompanija Abstract, tehnološka kompanija koja se bavi unapređenjem cyber bezbednosti, zauzela je 13. mesto ostvarivši trogodišnji rast prihoda od 389% (2021-2023) dok je kompanija Bridgewater Labs, savremena softverska kompanija, specijalizovana za razvoj kompleksnih ERP rešenja uz primenu veštačke inteligencije, kao i specijalizovanih web i mobilnih aplikacija, na 23. mestu uz trogodišnji rast od 136%.

Takođe, u kategoriji „Zvezde pozitivnog uticaja“ (Impact Stars), koja prepoznaje kompanije sa pozitivnim uticajem u oblastima kao što su društvo, poslovna zajednica, inovativnost, okolina i raznolikost, izdvojene su kompanije Bridgewater Labs, Pierre Enterprises i Bakson, koje etičke vrednosti postavljaju u srce svojih poslovnih modela.

„Biti prepoznati kao jedna od najbrže rastućih kompanija u Centralnoj Evropi kroz program Deloitte Fast 50 CE za nas je veliki uspeh i potvrda stabilnog poslovnog modela koji nas motiviše da ostanemo u vrhu evropskog inovacionog ekosistema.
Ovo priznanje znači da smo dokazali da možemo da se takmičimo sa najboljima na međunarodnom nivou.

Razvijamo inovativno softversko rešenje koje automatizuje prodajne procese, donoseći kompanijama značajan rast prodaje. Poslovni model B2B omogućio je kontinuirani rast prihoda i stabilno poslovanje, što nas je dovelo na visoko 18. mesto 50 najbrže rastućih kompanija u Centralnoj Evropi.

Kada je reč o našem proizvodu, ovo je jasan pokazatelj da smo stvorili tehnologiju koja je relevantna i koja donosi pravu vrednost našim korisnicima širom Evrope.

Što se tiče budućeg rasta kompanije, uveren sam da će nam ovo priznanje omogućiti lakši pristup novim investicijama i proširenje saradnje sa ključnim partnerima. Sa kancelarijama u Beogradu i Madridu i prisustvom u 12 evropskih zemalja, verujem da imamo solidnu osnovu da nastavimo naš brzi rast i dodatno ojačamo našu poziciju na tržištu.

Hvala našem timu, klijentima i partnerima što su verovali u nas i što su deo naše priče,“ ističe Ognjen Lukić, osnivač Softech Solutions doo.

Zoran Dobrosavljević, osnivač i direktor Abstract doo i Seif.ai, naglašava: „Mi u Abstractu radimo na unapređenju cyber bezbednosti kako bismo omogućili pojedincima i kompanijama da budu sigurni u digitalnom svetu. Osvešćujemo važnost zaštite, pomažemo u očuvanju podataka i poslovanja, i svakodnevno prenosimo svoje znanje drugima. Naša platforma Seif.ai podiže nivo zaštite i čini cyber bezbednost dostupnom svima. Pomogli smo mnogim firmama da se oporave nakon cyber napada i danas smo često prvi kontakt kada je potrebna pomoć. Naš cilj je da nastavimo sa pružanjem sigurnosti i znanja koji su osnov za dugoročni uspeh u digitalnom okruženju.”

Nikola Obradović, direktor kompanije Bridgewater Labs, ističe: „Izuzetna nam je čast što nas je Deloitte prepoznao kao kompaniju sa visokim potencijalom za rast i pozitivan uticaj na širu zajednicu. Naša misija od samog početka jeste unapređenje poslovnih procesa kroz tehnologiju, a ovo priznanje u kategorijama ‘Companies to Watch’ i ‘Impact Stars’ samo potvrđuje našu viziju. Verujemo da je ovo samo početak i da ćemo nastaviti da pravimo razliku u svetu tehnologije i šire.”

Slobodan Ćirić, lider CE Technology Fast 50 programa u Srbiji ponosan je na prisustvo domaćih kompanija na ovogodišnjoj rang-listi. „Izuzetno mi je drago što ove godine imamo jednu kompaniju među 50 najbrže rastućih tehnoloških kompanija u Centralnoj Evropi i dve u kategoriji Kompanije u usponu. To su mlade kompanije sa vizijom, koje svojim inovacijama doprinose stvaranju bolje budućnosti. U vremenu punom izazova, ohrabrujuće je videti ovakvu posvećenost i rast. Nadam se da ćemo sledeće godine na ovoj prestižnoj listi imati još više kompanija iz Srbije, koje su predvodnici u inovacijama i transformaciji tržišta.“

Činjenice i podaci

Ove godine, Poljska i Češka su imale najveći broj kompanija koje su ostvarile plasman u glavnoj kategoriji Najbržih 50, sa po 17 kompanija. Hrvatska i Slovačka su zauzele poziciju sa po 4 kompanije, Rumunija i Bugarska sa po 3, dok su Srbija i Letonija imale po jednu kompaniju među plasiranim.

Softverske kompanije i dalje dominiraju rang listom, sa 28 učesnika, a slede ih fintech kompanije, kompanije iz oblasti medija i zabave, kao i one iz sektora zdravstva i nauka o životu. Softverske kompanije iz Češke, Oddin.gg i MAGU, zauzele su prvo, odnosno drugo mesto, dok je treće mesto pripalo fintech kompaniji SIA JEFF iz Letonije.

Oddin.gg je kompanija koja nudi inovativna rešenja za klađenje na esports mečeve, pružajući usluge operaterima kladionica širom sveta. Koristeći mašinsko učenje, unapređuju kvote za klađenje na esports događaje i sisteme za upravljanje rizikom. Kompanija kombinuje sopstvene statističke modele, mašinsko učenje i naprednu data nauku, uz stručnost trejdera, od kojih su mnogi bivši esports igrači.

Na čelu liste „Kompanije u usponu,“ za kompanije koje su premlada za plasman među Najbržih 50, nalazi se češka fintech kompanija Patron GO, koja je razvila aplikaciju za lične finansije. Aplikacija pomaže korisnicima da bolje upravljaju troškovima i ostvaruju uštede, koristeći algoritme za učenje kako bi pružila personalizovane savete i analize, podržavajući ih u postizanju finansijskih ciljeva. Patron GO se fokusira na finansijsko obrazovanje, čineći upravljanje budžetom jednostavnijim i mudrijim.

Ovo je treća godina kako Deloitte Central Europe i Google Cloud dodeljuju posebnu nagradu CE Tech Rocketship kompaniji koja je najviše doprinela razvoju visokokvalitetnih, skalabilnih rešenja koja zadovoljavaju i najzahtevnije klijente.

Ovogodišnji pobednik je rumunska softverska kompanija DRUID, osnovana sa ciljem da premosti jaz između poslovnih sistema i ljudi, omogućavajući organizacijama prirodnu komunikaciju sa tehnologijom. DRUID omogućava povezivanje sa različitim sistemima, automatizaciju i upravljanje procesima, osnažujući timove i revolucionizujući interakciju sa klijentima.

Kompanija koristi veštačku inteligenciju i obradu prirodnog jezika, što omogućava fluidne i prirodne razgovore sa korisnicima.

 

Pročitajte i ovo...

Ostavite komentar