Sasvim neobična farma za naše podneblje formirana je na jednom gazdinstvu u opštini Blace, gde je donedavno bilo više od 200 ovaca. Planirano je da ih zameni 50 australijskih emu-a, ptica koje su, nakon nojeva, na drugom mestu po veličini u svetu. Ne lete, a mogu da narastu do dva metra.
Milovan Pavićević, iz blačkog sela Čungula, pre dve i po godine iz Nemačke je u svoje domaćinstvo doneo 10 mladunaca emua, s idejom da napravi farmu i razvije proizvodnju jaja za kojim, kako kaže, raste potražnja na Evropskom tržištu.
– Imamo pet parova. Oni sada dostižu polnu zrelost. Planiramo da napravimo veću proizvodnju, do pedeset jedinki, i da se bavimo proizvodnjom jaja – kaže.
Više od 40 godina, zbog posla i porodičnih obaveza, Milovan je na relaciji Blace – Beč, pa u njegovom odsustvu o emuima brinu komšije koje rade na gazdinstvu.
– Jedu žito, pšenicu, kukuruz, ječam, travu. Ovde je bio veliki korov, one su ga popasle. I zanimljive su, ko god dođe, divi im se kažu da nikada nisu videli emue ovde, u našem kraju – kaže Mioljub Đorđević iz Čungule.
Prostrano imanje Pavićevića uvek je bilo puno životinja, naročito pernate živine, koju Milovan voli od malena. Od susreta sa emuima odlučio je da se posveti samo njima, pa im je namenio štalu, u kojoj su do skoro bile ovce, kao i dve ograđene livade na dva hektara, gde će biti mesta i za turističke sadržaje.
– Koliko znam, ta jaja dobra su za sportiste. A i planiramo da napravimo nešto što će biti interesantno turistima, neko malo etno selo – navodi Pavićević.
Novi stanari sasvim su se prilagodili Čungulskim poljima. Zima im ne smeta, nisu zahtevni i dočaravaju daleku Australiju po kojoj su prirodno rasprostranjeni, pa se očekuje da budu i turistički potencijal Blaca.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay