Pre pola meseca saznali smo od direktora Rudarsko-topioničarskog basena Bor da je ovo preduzeće prošle godine dupliralo prodaju na stranom tržištu. Kompanija naime tvrdi da je počela da se “izvlači iz zone srpskih gubitaša”.
U njenom saopštenju stoji se “dugovi izmiruju prema dinamici utvrđenoj planom reorganizacije preduzeća (UPPR)” i dodaje se da je istorijski dug ovog preduzeća od 1,2 milijarde evra smanjen na 300 miliona, ali je zapravo otpisano 90 odsto dugovanja UPPR-om iz 2016. godine.
Iz tog razloga je za naredno tromesečje pomeren tender za privatizaciju RTB Bora ili pronalaženje strateškog partnera, koje je trebalo da bude raspisano do kraja marta.
Ekonomisti sa kojima je razgovarala Politika upozoravaju da pozitivni rezultati ne bi trebalo da uljuljkaju i zavaraju kreatore ekonomske politike da odustanu od prodaje ove kompanije.
Iz kabineta premijerke je u roku od nedelju dana prvo izašlo saopštenje da će privatizacija RTB Bora ići po planu a potom i naredna izjava da sa privatizacijom ovog preduzeća ne treba brzati. Ana Brnabić je potom konstatovala da ova kompanija ispunjava sve svoje obaveze, ali da su joj potrebna dodatna ulaganja kako bi se proizvodnja povećala, i najavila nalaženje strateškog partnera do sredine ove godine.
Značaj ovog pitanja najviše se ogleda u činjenici da u borskoj opštini 85 odsto ljudi direktno i indirektno zavisi od rada RTB-a, kao i još 20.000 porodica širom Srbije. Iz tog razloga se mora voditi računa o pronalaženju strateškog partnera kojem nije cilj samo da smanji troškove otpuštanjem, već da unapredi proizvodni proces. Među zainteresovanima su za sada kineske i ruske kompanije i eventualno kanadski investitori.
Međutim, uprkos velikom entuzijazmu rukovodstva kompanije mediji su nedavno počeli da osporavaju tvrdnje generalnog direktora RTB Bor Blagoja Spaskovskog da je u prošloj godini ostvaren profit od 73 miliona dolara. Ovo je navodno bio spin kako bi se održao UPPR koji se sprovodi u preduzeću.
Pravi podaci, koji se skrivaju od javnosti, kažu da je u prošloj godini zabeležen gubitak od 35 miliona dolara, kaže za Danas Branislav Mihajlović, bivši zamenik direktora Rudnika bakra Bor, zavisnog preduzeća u okviru RTB Bor.
On ističe da UPPR propisuje da ni u jednoj godini njegovog trajanja (a u RTB Bor je na snazi do kraja 2021. godine) preduzeće ne sme da bude u minusu kada je reč o poslovanju jer, ako se to desi, automatski sledi odlazak u bankrot.
Koja je od svih ovih tvrdnji istinita videćemo kada se objavi izveštaj o finansijskom poslovanju ovog preduzeća u 2017.
Reč nedelje je naša stalna rubrika – svake nedelje uredništvo „Biznisa i Finansija“ bira reč za koju veruje da će obeležiti narednih sedam dana. Od petka do petka agencija Real Time Clipping prati pojavljivanje ove reči u ekonomskom i političkom kontekstu.