Home VestiEkonomija Rast plata i penzija mora da prati privredni rast i inflaciju

Rast plata i penzija mora da prati privredni rast i inflaciju

by bifadmin

Ekonomisti smatraju da je poželjno povećanje plata u javnom sektoru i penzija zbog tog što su manje nego u zemljama koje nisu razvijenije od Srbije, kao i zbog povećanja potrošnje i podsticanja privrednog rasta, ali samo pod uslovom da to omogućava rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) i da za te namene ima novca u budžetu.

Penzije i plate u javnom sektoru su umanjene od novembra 2014. godine, kao mera fiskalne konsolidacije, i od tada su povećavane tri puta.

Poslednja povišica je bila u januaru 2018. godine a predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je novo uvaćenje penzija i plata, verovatno od septembra ove godine.

Saradnik Ekonomskog instituta Ivan Nikolić rekao je danas za Betu da bez povećanja plata i penzija nema rasta potrošnje koja je uslov za privredni rast, kao što su i izvoz i investicije. „Godina je dobro počela, privredni rast je veći od projektovanog i to je podiglo očekivanja za povećanje plata u javnom sektoru i penzija“, rekao je Nikolić.

Dodao je da povećanje plata i penzija ne treba da narušava princip da ukupna suma plata ne sme biti veća od osam odsto prihoda u budžetu, a penzija od 11 odsto.

Profesor ekonomije i naučni savetnik Instituta za evropske studije u Beogradu Miroslav Prokopijević rekao je za Betu da plate i penzije mogu da budu uvećane najviše do nivoa rasta nacionalnog dohotka i stope inflacije. „Odluka o povećanju primanja zaposlenih u javnom sektoru i penzionera zavisi od trenutka kada se napravi presek u budžetu iz koga se dosta novca izdvaja za plaćanje dugova za kredite“, rekao je Prokopijević.

Ocenio je da je povećanje plata i penzija najgore rešenje jer su investicije, za koje se novac izdvaja iz državne kase, godinama niske i da zbog toga za njih treba povećati izdvajanja.

„Istina je da Crna Gora i Bosna i Hercegovina koje nisu razvijenije zemlje od Srbije imaju veće plate, ali to ukazuje da kod nas očigledno postoji poremećaj pa je javna potrošnja velika iako su plate i penzije male, zbog prevelikog broja zaposlenih“, rekao je Prokopijević.

Dodao je da kada bi se smanjio broj zaposlenih u javnom sektoru koji su zapošljavani po partijskom principu i uveo red u javna preduzeća smanjila bi se i neracionalna potrošnja iz budžeta i otvorila mogućnost da se koriguju plate i penzije i po tom osnovu.

Predsednik Fiskalnog saveta Srbije Pavle Petrović izjavio je za N1 da novog povećanja penzija i plata u javnom sektoru ne bi trebalo da bude pre 2019. godine.

On je ocenio da bi nove povišice ugrozile dobar fiskalni rezultat koji je Srbija postigla i da bi, ukoliko rast plata i penzija ne bi pratio rast privrede, Srbija bi mogla postepeno da ponovo udje u deficit što bi opet zahtevalo nove mere fiskalne konsolidacije.

Izvor: Beta

Pročitajte i ovo...