Već mesec dana pojedini zaposleni u Pošti protestuju tražeći poboljšanje materijalnog položaja, odnosno povećanje zarada i isplate zarade iz dobiti, ali i zabranu zapošljavanja na sistematizovana radna mesta sa rešenjima o privremeno-povremenim poslovima. Radnici ovog javnog preduzeća medijima se žale da su na pogoršanje poslovanja Pošte uticale smene stručnjaka i dovođenje nekvalifikovanih kadrova na visoke pozicije. Sindikalci su osim toga objavili i da je PTT u 2016. ostvarila neto dobit višu od tri milijarde dinara, a da zaposleni u tom preduzeću imaju najniže plate u javnom sektoru – oko 42.000 dinara.
Osim unapređenja životnog standarda, jedan od uslova na kojima insistiraju je i razrešenje v.d direktorke Pošte Srbije Mire Petrović kojoj je mandat istekao 12. septembra, i što hitniji izbor direktora na osnovu već sprovedenog konkursa, zatim razrešenje predsednika i članova Nadzornog odbora i utvrđivanje odgovornosti predstavnika poslovodstva zbog pritisaka i pretnji zaposlenima i sindikalnim aktivistima.
Naime, posle jednog od započetih štrajkova, Ljubiša Simić, predsednik Sindikata zaposlenih u JP Pošti Srbije u Novom Sadu izjavio je da je 47 radnika u Pošti suspendovano zbog toga što su prilikom protesta blokirali distributivne poštanske centre u Novom Sadu i Beogradu. V.d. direktorka Mira Petrović, čiju smenu štrajkači traže, nije ni demantovala ni potvrdila ovu informaciju, već je najavila da će štrajkači biti adekvatno sankcionisani.
Potom se raširila vest da će biti održan generalni štrajk ali je ipak doneta odluka o odustajanju od istog. Reprezentativni sindikati Pošte Srbije i to Sindikat PTT Srbije i Sindikat JP PTT saobraćaja „Nezavisnost“ objavili su da je na osnovu ankete koja je sprovedena utvrđeno da ne postoji podrška za totalnu obustavu rada. Istakli su i da su u toku razgovori sa Vladom koji idu u dobrom smeru, jer je dve trećine njihovih zahteva usvojeno.
S druge strane, Samostalni sindikat poštanskih radnika je odbio ove pregovore i nastavio sa protestima. Tako je dan pošto su dva sindikata objavila prekid štrajka, jedan nastavio sa istim. Štrajkovali su šalterski radnici i poštari.
Do tada je više od 50 zaposlenih (od kojih je većina u štrajkačkom odboru) bilo suspendovano, pa je ustanovljen još jedan zahtev štrajkača – da oni budu vraćeni na posao. Sindikalci su naglasili i da će podneti krivičnu prijavu protiv v. d. direktorke zbog osnovane sumnje da je počinila više krivičnih dela u vezi sa poslovanjem JP Pošta Srbije i suspenzijama zaposlenih. Osim kroz obustavu rada, nastavili su borbu i na ulici. U protestnim šetanjama im se pridružio i Policijski sindikat Srbije, Vojni sindikat, Udruženje sindikata bojnih penziontera i pripadnici pojedinih nevladinih studentskih organizacija. Uprkos svemu tome, odziv je bio mali.
Mediji koji su neskloni bilo kakvoj kritici vlasti i sistema tada su objavili kako svega 17 osoba štrajkuje u vođstvu nereprezentativnog sindikata, dok su ostali, oni koji su reprezentativni, postigli dogovor sa Vladom. Pošta je obznanila da je blokada rada Regionalnog poštansko-logističkog centra Beograd bila nezakonita, i da je prema trenutnim procenama preduzeću zbog istog naneta šteta od 300 miliona dinara. „Očekuje se da će posledice nezakonitih okupljanja biti dalekosežnije, a šteta znatno veća“, piše u saopštenju PTT-a.
Šta su na kraju cele ove zamrzlame izvojevali zaposleni, ostaje da vidimo u daljem periodu.
Reč nedelje je naša stalna rubrika – svake nedelje uredništvo „Biznisa i Finansija“ bira reč za koju veruje da će obeležiti narednih sedam dana. Od petka do petka agencija Real Time Clipping prati pojavljivanje ove reči u ekonomskom i političkom kontekstu.