U poslednjih nekoliko dana došlo je do stabilizacije na gotovo svim najvažnijim finansijskim tržištima. Akcije koje su gubile na vrednosti gotovo mesec dana porasle su nekoliko odsto, a na valutama je takođe došlo do korekcije prethodnog kretanja.
Američki SP500 ideks je nakon pada od 13% porastao 5% i sada se nalazi na nivou na kome je bio u septembru prošle godine, dok je nemački DAX posle pada od 15% takođe nadoknadio 5% i nalazi se na nivou iz oktobra 2015. godine.
Na valutnom tržištu, sigurna utočišta kao što su američki dolar i japanski jen, prestali su da jačaju i poslednjih dana su izgubili 1-2% vrednosti u odnosu na većinu ostalih valuta, što ukazuje da je strah po pitanju ekonomske situacije splasnuo i da se situacija normalizuje.
Među valutama jedini izuzetak u poslednje vreme je evro, koji se neuobičajeno dobro držao u odnosu na ostale valute, s obzirom na paniku koja je vladala na tržištima. Moguće je da je upravo zbog toga Mario Dragi prošle nedelje najavio mogućnost i razgovore o eventualnom dodatnom popuštanju monetarne politike u evrozoni, kako bi sprečio dalje jačanje evropske valute. Na osnovu ove vesti evro je počeo da slabi i sada je izvesnije njegovo slabljenje u narednim mesecima.
Posle neprestanog pada cene nafte od početka godine, cena crnog zlata u poslednjih nekoliko dana počela je naglo da raste i sada se nalazi čak 16% iznad dna dosegnutog sredinom prošle nedelje. U trenutku pisanja analize cena BRENT nafte na platformama Admiral Markets-a iznosi 32,03$ po barelu.
Za vreme panike na kineskoj berzi, koja je počela da se širi i na razvijena tržišta, pojavio se strah da su problemi u Kini mnogo veći nego što kineska vlada želi da prizna i da će uzrokovati značajno usporavanje kineske, ali i globalne ekonomije i da će možda čak neke države ponovo da baci u recesiju. Ukoliko bi došlo do toga, pad na berzama bi se nastavio a trenutno smirivanje bi bilo samo zatišje pred buru. Nagli pad cene nafte je bio dodatan dokaz slabosti globalne ekonomije i išao u prilog takvom scenariju.
Analitičari Admiral Markets-a smatraju da je, s obzirom na trenutno dostupne informacije, mogućnost globalne recesije izrazito niska. Kineska ekonomija zaista usporava, ali o rastu BDP-a od 6,8% godišnje ekonomije sa Zapadu mogu samo da sanjaju. Sa usporavanjem rasta nužno će se dogoditi problemi kao što je pad na berzama ili odliev kapitala iz zemlje, ali to neće dovesti do urušavanja cele ekonomije.
Kada su u pitanju razvijene ekonomije, u SAD je situacija poprilično dobra – BDP raste umerenim stopama, a stopa nezaposlenosti je niskih 5%. U Evropi i Japanu situacija nije bajna, ali centralne banke pomno motre situaciju, pa sa ovlašćenjima koje su do pre nekoliko godina bile nezamislive, mogu značajno uticati na situaciju i ublažiti ili u potpunosti sprečiti značajnije usporavanje ekonomske aktivnosti. Zato je značajniji pad cena akcija i indeksa sa sadašnjih nivoa malo verovatan. Indeksi kao što su SP500, DAX i NIKKEI trebalo bi lagano da rastu tokom godine.
Na valutnom tržištu američki dolar bi trebalo da nastavi da jača u odnosu na evro dok bi cena nafte trebalo da počne da raste i u idućih nekoliko meseci, barem na kratko, dosegne cenu od 40$ po barelu.