Sumornu sliku prilično devastiranog tržišta žitarica nije moglo da popravi ni nešto intenzivnije trgovanje na berzi u Novom Sadu. Nedeljni promet od 800 tona robe, ukupne vrednosti 16.255.000 dinara i dalje je ispod očekivanih nivoa, ali ipak uliva nadu da bi naredni period mogao da donese veće promete i življe tržište. Da bi tako i bilo, morale bi se ipak desiti neke nove okolnosti na samom tržištu. Prva pretpostavka svakako jeste da se zaustavi strmoglavi pad cena koji traje u kontinuitetu još od decembra prošle godine. Međutim, kako očekivati takav scenario kada dolazimo do saznanja da su recimo zalihe pšenice u Evropi na najvišem nivou u poslednjih 17 godina, a da se narastuće svetske zalihe kukuruza koriguju već drugi mesec nagore.
U duhu takvih tržišnih okolnosti kreću se i cene na našem tržištu.
Kukuruz je u daljem padu. Realizovana cena na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu u nedelji za nama je iznosila 16,94 din/kg ( 15,40 bez PDV), što je u odnosu na prethodnu nedelju pad od 1,91%. Nešto intenzivniji izvoz u odnosu na prethodni period otvara neke perspektive za većim otvaranjem tržišta kukuruza utoliko pre što je aktuelna cena praktično na nivou cene u žetvi, a ujedno i najniža od cena u širem okruženju.
Pšenicom se trgovalo na samom kraju nedelje i to po ceni od 17,49 din/kg (15,90 bez PDV), što je u odnosu na poslednje trgovanje ovom robom na berzi niža cena za 5,07%. Da li je ovo signal da će se pšenica uskoro izjednačiti sa cenom kukuruza ostaje da se vidi, ali to se, iako je vrlo retko, dešavalo i ranije, pa nije nemoguće da se i ovoga puta desi. Tada će tržište samo sebi postaviti pitanje da li je normalno da kvalitetna pšenica cenovno konkuriše kukuruzu kao komponenta za stočnu hranu. Inače, ovo je dinarska cena koja je najniža od septembra 2013. godine, odnosno indeksirano u dolarsku vrednost ovo je najniža vrednost kilograma hlebnog zrna još od žetve 2010. godine.
Soja je zadržala cenu iz prethodne nedelje. Naime, ovom robom se trgovalo ukoličini od 100 tona i to po ceni od 41,80 din/kg (38,00 bez PDV).
PRODEX
Nedelja za nama može predstavljati, zbog dešavanja na tržištu primarnih ratarskih kultura, po mnogo čemu prekretnicu sa više aspekata. Naime i pored činjenice da su cene u proteklih nedelju dana beležile svoje minimalne rekorde u dužem vremenskom periodu, ostvareni promet, odnosno njegov značajniji rast, upućuju na mogući zaključak o stvaranju dugo očekivanog balansa cena ponude i tražnje.
Cena soje se zadržala na nivou od 38,00 din/kg, bez PDV-a, po koliko je i trgovano prošle nedelje, kukuruz je vrednosno „pao“ na 15,40 din/kg, bez PDV-a, dok je cena pšenice pala na rekordnih 15,90 din/kg, bez PDV-a.
Kako je na bazi pomenutih cena ostvaren solidan promet, a u svetlu tekućih pojačanih izvoznih aktivnosti, može se pretpostaviti da je „tržišna ravnoteža“ uspostavljena i da je pred nama, ako ne period cenovnog oporavka pomenutih kultura, a ono bar period stabilizacije cena.
Koliko su aktuelne cene niske, najbolje potvrđuje PRODEX, čija je današnja vrednost od 197,70 indeksnih poena, najniža još od novembra 2014. U poređenju sa prethodnom nedeljom vrednost PRODEX-a je u padu za 2,68 indeksnih poena.
SVET
Žetva u J. Americi dodatno utiče na pad cena poljoprivrednih proizvoda na američkim berzama. Slabljenje valuta kao što su ruska rublja, ukrajinska grivna i argentinski pezo, takođe poveća konkurentnost proizvoda iz ovih zemalja na svetskom tržištu. USDA je povećao svoje procene površina koje će biti pod kukuruzom u Americi na 90 mil. akri, naspram prošlogodišnjih 88 miliona.
Pšenica sa martovskom isporukom je na CBOT-u jeftinija za 3,67% u odnosu na kraj prošle nedelje, a kukuruz za 2,73%.
Žetva u J. Americi je nastavila da vrši pritisak na cene roba iz soja komplekasa. Veći izvoz iz SAD je predstavljao samo blagi prekid silaznog trenda cene ove uljarice, koji je nastavljen do kraja nedelje. Američko Ministarstvo poljorivrede je u svojim procenama setve za ovu godinu samo blago korigovalo očekivane površine pod sojom na 82,5 mil. akri, naspram 82,7 mil. prošle godine.
Soja sa martovskom isporukom je u poslednjih nedelju dana pojeftinila za 2,34%, a sojina sačma za 1,33%.
Visok nivo zaliha i dalje pritiska cene na evropskim berzama. Tako su i cene u Budimpešti i Parizu zabeležile novi pad. Pšenica sa martovskom isporukom je u Budimpešti prometovana po ceni koja je za 2,34% niža od prošlonedeljne,a kukuruz po 2,69% nižoj ceni. Fjučers na pšenicu u Parizu je jeftiniji za 4,58%, a fjučers na kukuruz za 0,86%.