Home VestiEkonomija Stanje zarada: Japan dobija pohvale za treći kvartal

Stanje zarada: Japan dobija pohvale za treći kvartal

by bifadmin

Za većinu globalnih kompanija treći kvartal se pokazao kao vrlo razočaravajući po pitanju prihoda. Indeks američkog dolara beleži da je međunarodna vrednost dolara porasla za 25% u odnosu na drugi kvartal 2014. i da je imao značajan uticaj što je prihod svetskih kompanija u istom periodu u dolarima pao za 12,5%.

Zarade, koje su uopšteno nadmašile očekivanja za treći kvartal, su se pokazale otpornijim u situaciji jakog američkog dolara, navodi u analizi rukovodilac strategije na tržištu kapitala u Sasko banci (Saxo Bank) Piter Garnri (Peter Garnry).

Kao što je moguće videti iz javnih podataka, globalne kompanije ne povećavaju racionalno zaradu u 2015. Makro prognoze Sakso banke o globalnoj ekonomiji su pozitivne i po njima će ekonomija na svetskom nivou početi da ubrzava opet sa ulaskom u 2016.

Uprkos postojećoj nesigurnosti zbog kineske privrede, azijske kompanije su nasuprot očekivanjima iznenadile zajedno sa japanskim kompanijama koje su imale koristi od slabijeg jena. Iznenađenje međutim po mišljenju stručnjaka Sakso banke predstavlja i činjenica što evropske kompanije isto tako nisu iznenadile sa svojim rezultatima s obzirom da imamo slab evro i umerena očekivanja rasta zarade po deonici od oko 5%.

Kada je reč o zaradi po deonici jedini region koji je razočarao je Latinska Amerika, što naravno ima veze sa značajno jačim dolarom i dosledno niskom cenom roba. Kada je već reč o razočaranjima, japanske kompanije nisu ispunile očekivanja na polju prihoda, iako su prikazale drugi najveći rast od skoro 5% u poređenju sa prethodnom godinom, što je jedino nadmašio rast prihoda u zemljama Latinske Amerike koji je u proseku iznosio 10% u odnosu na prethodnu godinu.

Kompanija koja radi na rešenjima za elektronska plaćanja Sielo (Cielo) je na primer zabeležila rast prihoda od 50% u odnosu na prethodnu godinu i na taj način značajno doprinela slici rasta među kompanijama koje javno trguju u Latinskoj Americi.

Ako govorimo o rastu zarada, ističe Garnri, japanske kompanije su pobednici u povećanju zarada za više od 10% u odnosu na prethodnu godinu stimulišući snažan rezultat japanskih deonica u Q3 čineći ga regionom sa najboljim performansama i povećanjem od 12,5% u kvartalu. Kada pogledamo profitnu maržu po regionima japanske kompanije zauzimaju gubitničko mesto sa samo 6% profitne marže u poređenju sa skoro 15% koji su ostvarile azijske kompanije.

Ovo međutim nije novi fenomen. Japanske kompanije su uvek bile manje naklonjene ka akcionarima nego kompanije u Evropi i SAD i ne fokusiraju se mnogo na povrat od investiranog kapitala, prihoda od kapitala i profitne marže kao što je to slučaj sa usredsređivanjem kompanija u SAD.

Japanske kompanije su među različitim regionima najviše povećale profitne marže što može da bude znak budućeg Japana sa većim fokusom na kreiranje vrednosti za deoničare. To je nešto što je japanski premijer Šinzo Abe (Shinzo Abe) ponovio više puta kao dugoročni cilj njegove vlade.

Sa profitnim maržama koje imaju mnogo prostora za rast i sa niskom procenom vrednosti, i istorijski i u odnosu na druga razvijena tržišta deonica, japansko tržište deonica izgleda atraktivno sa ulaskom u 2016. Očekuje se da će monetarne i fiskalne politike u velikoj meri biti prilagodljive tokom 2016. stvarajući povoljno okruženje za japanske kompanije i na domaćem terenu i u inostranstvu.

Pročitajte i ovo...