Island je 2008. pustio svoje banke da propadnu zato što se pokazalo da su “prevelike za spašavanje”, nasuprot zapadnjačkoj mantra “too big to fail”. Sada se čini da je njihov zacrtani cilj – nezaposlenost od 2% – realan jer trenutno samo 4% Islanđana nema posao. Islandski premijer Sigmundur David Gunlaugson tvrdi da je i ova nezaposlenost previsoka jer “Islanđani nisu navikli na nezaposlenost”.
Da podsetimo, pre pet godina islandske banke oglasile su da nisu u stanju da otplate 85 milijardi dolara zajmova, javne finansije su desetkovane, domaća valuta izgubila je 50% svoje vrednosti, stopa nezaposlenosti je udvostručena sa 5% na 10% procenata, inflacija je porasla za 26%, a novac i ljudi počeli su da napuštaju ostrvo brzim tempom. Danas ekonomski preporod ove zemlje mnogi nazivaju “Islandskim čudom”. Da bi izvela čudo islandska Vlada uradila je sledeće – ostala je dužna inokreditorima, problematične banke je ugasila a na njihovim ostacima osnovala nove banke pod kontrolom države. Osim toga, otpisala je i dugove građana u vrednosti od 1% BDP-a, kako bi im pomogla da opstanu i ekonomski ojačaju.
OECD predviđa da će ove godine islandska ekonomija imati rast od 2,7% ali njen oporavak nije bez poteškoća – trenutno građane najviše pogađa inflacija od 4,2% koja podiže cene dugova.
Međutim premijer Gunlaugson je nedavno najavio da neće odustati od obnove države blagostanja jer “državne investicije idu ruku pod ruku sa ekonomskim rastom”.
Više o ovome možete pročitati u februarskom izdanju Biznis&finansija.
Izvor: Blumberg