Ugostiteljski objekti u Srbiji svakom drugom gostu ne izdaju fiskalni račun, a sada su pronašli novi način da izbegnu kaznu pri eventualnoj poseti inspekcije – u sve većem broju izdaju tzv. međuračune na kojima ljubazno mole goste da sačekaju fiskalni račun.
Ono što im pruža dodatnu sigurnost u pribegavanju novoj praksi za neplaćanje poreza jeste činjenica da građani najčešće ne traže fiskalni račun. Prema podacima iz istraživanja NALED-a i USAID-a o stavovima stanovništva o sivoj ekonomiji, sprovedenom u okviru Projekta jačanja konkurentnosti Srbije, 60% ispitanika ističe da im fiskalni račun nije potreban.
Poseban problem predstavlja podatak da je svakom petom građaninu neprijatno da traži račun dok 18% smatra da bi država trebalo sama da vodi računa ko će da plati porez. Još više razloga za zabrinutost stvara podatak da 84% anketiranih ne bi prijavilo kafić koji im ne izda fiskalni račun.
Inače, zakonom propisane novčane kazne za neizdavanje fiskalnog računa kreću se od 100.000 do dva miliona dinara za pravno lice i od 50.000 do 500.000 dinara za preduzetnika. Takođe, predviđeno je i zatvaranje objekta do 60 dana. Za prvi prestup taj period može da bude sedam dana, a za svaki naredni 15, 30 ili 60 dana.
Prema preliminarnim rezultatima analize rada inspekcijskih organa, koju je uradio NALED-a u saradnji sa USAID-om, tokom prošle godine poreski organi izdali su rešenje o zatvaranju 847 objekata zbog neizdavanja fiskalnih računa i neprijavljenih radnika.