Pol Begala, bivši Klintonov savetnik, pisao je u Njuzviku o nestajanju srednje klase u SAD, ustvrdivši da su od 2007. do 2010. bogati dobro prošli tj još i zaradili, a da je srednja vrednost bogatstva pala za 40 odsto. Po njegovim rečima, američki san umire, a ova zemlja sve više liči na države Trećeg sveta „gde nekolicina ima sve a većina nema ništa“.
On piše da svaki šesti Amerikanac godišnje zaradi između 25.000 i 100.000 dolara – to je američka srednja klasa. No, čak i trećina onih koji zarađuju više od 150.000 dolara i 40 odsto onih koji zarađuju manje od 20.000 dolara sebe smatraju pripadnicima srednje klase. Sve u svemu, tri četvrtine Amerikanaca smatra se srednjom klasom. Da znaju istinu o stanju srednje klase, verovatno bi redefinisali svoj status.
Danas kada se mnoge razvijene zemlje suočavaju sa dužničkom krizom i Amerika je na oprezu. Sve manji budžeti primoravaju vlast da otpušta nastavnike, policajce i vatrogasce, ljude koji služe, štite i obrazuju srednju klasu, koji mogu pomoći siromašnima da se uzdignu do srednje klase.
Begala smatra da nastavnici i policajci nisu krivi za krizu, već smanjivanje poreza za bogate, vođenje ratova na račun države i deregulacija Vol Strita. On podseća da je američka srednja klasa najviše ojačala nakon Drugog svetskog rata, tokom dužničke krize. SAD su tada imale veći dug nego danas ali predsednik Ajzenhauer je povećao poresku stopu za bogate na 91 odsto, od čega je Amerika investirala uobrazovanje, stanogradnju i tehnologiju. Velika američka srednja klasa predvodila je napredak koji je otplatio dug. Sada on predlaže takođe oporezivanje bogatih.