Fleksibilan devizni kurs nije idealan, ali je najmanje loše rešenje u ovom trenutku. Za uvođenje fiksnog kursa potrebno je imati kontrolisanu javnu potrošnju i veću proizvodnju, tvrdi guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić.
Jedan od najvećih problema naše zemlje predstavlja povećana potrošnja, za koju nemamo pokriće. Moramo trošiti onoliko koliko proizvodimo, povećavati proizvodnju i izvoz“, napomenuo je Šoškić. Prema njegovim rečima pad dinara koji je se dešava poslednjih dana ne bi trebalo da potraje još dugo, a u skladu sa očekivanjima NBS međugodišnja inflacija se u januaru, nakon 15 meseci, vratila u granice dozvoljenog odstupanja i izlosila je 5,6%.
Dinar jeste depresirao 4,5% u poslednja dva meseca, što je još uvek manje od valuta u sličnom ekonomskom i geografskom okruženju, kao što su poljski zlot, turska lira ili mađarska forinta u istom periodu. Tokom 2011. u finansijski sitem dokapitalizovano je preko 300 miliona evra zbog čega je on još stabilniji nego pre“, istakao je Šoškić.
Na panel raspravi upriličenoj prilikom XII Foruma u organizaciji Srpske asocijacije menadžera, predsednik MK grupe Miodrag Kostić naveo je da je u poslednjih osam godina zbirna inflacija u zemlji iznosila oko 200% dok je dinar pretrpeo pad od 80% zbog čega bi bilo dobro da u skorije vreme dođe do postepenog izjednačavanja do realne vrednosti domaće valute, koju je procenio na između 130 i 150 dinara za evro.