Kineske vlasti navode da su strane internet kompanije dobrodošle u toj zemlji, pod uslovom da se u svom poslovanju pridržavaju zakona. To saopštenje koje je dala portparol Ministarstva inostranih poslova Đijang Ju predstavlja prvi odgovor vlasti u Pekingu na pretnju Gugla da odustaje od politike cenzurisanja sadržaja na internetu koji se koriste u Kini.
Gugl je upozorio i da postoji mogućnost da će zbog toga morati da napusti kinesko tržište. Ju je dodala da je internet u Kini otvoren, da Kina podstiče razvoj internet mreže i da, poput ostalih zemalja, reguliše internet u skladu sa zakonom. Guglov predstavnik za štampu je u sredu objasnio da se ta odluka još uvek ne sprovodi.
Kompanija navodi da je odluku o promeni svoje politike u Kini donela pošto su hakeri pokušali da se ubace na vezu korisnika pojedinih Guglovih usluga u Kini koji važe za disidente. Zvanični mediji, reagujući na najave da će vodeća kompanija u oblasti pretraživanja interneta napustiti Kinu, prethodno su izvestili da se Gugl ponaša „cinično i glupo“.
Mala grupa korisnika Guglovih usluga u Kini izrazila je podršku toj kompaniji. „Može se reći da smo na neki način ljuti, da smo emotivno pogođeni – a to što smo došli u Guglovo predstavništvo pokazuje da ih podržavamo“, rekao je jedan od njih za BBC. Američki državni sekretar Hilari Klinton je izjavila da je od Kine zatražila objašnjenje. Kina je istovremeno saopštila da traži dodatna objašnjenja od Gugla.
Posle Guglovog saopštenja, na kineskoj internet stranici kompanije mogao se pronaći prizor koji simboliše događaje tokom protesta na trgu Tjenanmen u Pekingu 1989. godine – demonstrant koji pokušava da zaustavi tenk. Predstavnica oraganizacije Amnesti internešnel je pozdravila Guglovu odluku i izrazila nadu da će to skrenuti pažnju na problem cenzure u Kini.
Prvi čovek pekinškog predstavništva konsultantske firme BDA rekao je za BBC da Gugl neće trpeti prevelike finansijske gubitke ako napusti Kinu, jer ni do sada u toj zemlji nije bio vodeći pretraživač interneta.
(BBC)