Home VestiBiznis & Finansije Podnet nacrt zakona o otvaranju dosijea službi bezbednosti

Podnet nacrt zakona o otvaranju dosijea službi bezbednosti

by bifadmin

U nacrtuzakona o otvaranju dosijea službi bezbednosti koji je Skupštini podneo Srpski pokret obnove stoji da ćeKomisija za otvaranje dosijea Službi bezbednosti morati da pribavlja i objavljuje imena svih saradnika tajnih službi čije je uhođenje građana dovelo do tragičnih posledica. Zakon bi mogao da bude usvojen do kraja godine uz podršku Demokratske stranke.

Komisiju za dosijee bi trebalo da čini sedam članova koje bira Skupština. Predlog za članove komisije mogu da podnesu Vlada Srbije, Vrhovni sud, Arhiv Srbije, udruženja koja se bave zaštitom ljudskih prava i udruženja građana koja se bave pitanjima civilne kontrole sektora bezbednosti. Ova udruženja se moraju javiti Skupštini u roku od 15 dana od stupanja Zakona na snagu i dužna su da njihov kandidati budu osobe koje su bile žrtve službi bezbednosti ili su pravni naslednici takvih osoba. Članovi komisije ne mogu biti osobe koje imaju funkcije na republičkom i pokrajinskom nivou, kao i u strankama, niti osobe koje su bile ili jesu zaposlene u službama bezbednosti.

Ako zakon bude usvojen, službe bezbednosti će imati rok od 30 dana da dostave sva dosijea i njihove kopije komisiji za dosijee.Dosije je, prema nacrtu zakona definisan kao podatak, odnosno zbirka podataka, bez obzira na formu u kojoj je dokument sačuvan. To znači da će građani koji imaju dosije moći ne samo da dobiju papir, već i preslušaju ili pogledaju magnetnu traku, disketu, kompakt-disk, mikrofilm, video ili audio zapis. Ukoliko je osoba o kojoj je vođen dosije umrla, pravo da ga traže imaju pravni naslednici i rođaci do četvrtog kolena. Dosije mogu da traže i grupe građana koje su bile pod prismotrom, kao i mediji.

Ko bude želeo da pogleda svoj dosije, mora prvo pismeno da se obrati Komisiji i da u zahtevu dostavi podatke koji mogu olakšati nalaženje dosijea. Ukoliko neko nije u mogućnosti da sam pogleda dosije, mora u zahtevu da navede ime pratioca koji će mu pomoći.Strogo je propisano da tražilac dosijea ne sme narušavati prava trećih lica, otkrivanjem ličnih podataka o njima. Objavljivanje podatka o drugoj osobi, koja se spominje u dosijeu, bez njene saglasnosti ili pravnih naslednika, kažnjivo je.

Građani koji znaju ili sumnjaju da imaju dosije, moći će da ga zatraže u roku od dve godine od datuma formiranja komisije za dosijea. Posle tog roka svi dosijei biće arhivirani i moći će se naknadno otvoriti na obrazloženi zahtev tražioca dosijea.

Pročitajte i ovo...