Fabris Ture, bivši izvršni direktor Goldman Saksa biće danas ponovo saslušan pred američkim federalnim sudom. Njemu se sudi po građanskoj tužbi zbog prevara sa hartijama od vrednosti još u januaru 2007. kada je kreirao trgovanje izmišljenim finansijskim proizvodima.
„Sve što je izgrađeno urušiće se svakog trenutka… i ostaće samo jedan preživeli, fantastični Fab, posred svog tog kompleksnog, egzotičnog trgovanja koje je kreirao, a da nije prvobitno ni pokušao da razume sve njegove monstruozne implikacije“, pisao je u svojim mejlovima tada 28-godišnjak na početku 2007. Fabris Ture čak je nazvao u svojim kasnijim porukama finansijske derivate koje je prodavao „plodom intelektualne masturbacije“, a obavezu o kolateralnom dugu (CDO) „malim Frankeštajnom koji se otrgao svom tvorcu“.
Tokom 2010. Komisija za hartije od vrednosti tužila je Goldman Saks i Turea zbog prikrivanja prave uloge hedž fonda Paulson & Co. milijardera Džona Polsona. Ovaj fond je pažljivo odabirao aktivu unutar Abacus portfolija banke za koju je Polson želeo da propadne. Goldman Saks je na osnovu ove tužbe platila 550 miliona dolara kazne. Fabris Ture tvrdi da su na Abacus-u novac izgubile sofisticirane institucije koje su pogrešno predvidele pre svega kretanje na tržištu hipoteka i naglašava da ni u jednom trenutku nije pogrešno navodio te klijente. Ukoliko se njegova krivica dokaže sledi mu skoro sigurna zabrana bavljenja industrijom hartija od vrednosti. On takođe tvrdi da se milijarder Polson namerno „kladio“ protiv pomenutih derivata koji su bili osigurani hipotekama, čiji će pad vrednosti uslediti neposredno posle toga i praktično pokrenuti čitavu finansijsku krizu. Protiv Polsona nije
podignuta optužnica.
Fabris Ture jedan od retkih bankara čije iem se direktno pominjalo i povezivalo u vezi sa prevarama i pogrešnim procenama koje su dovele do krize. Poslednjih nekoliko godina proveo je pišući doktorsku tezu, a čak se bavio i humanitarnim radom u Africi. Američki mediji navode da je datum odabran za svedočenje Turea „nezgodan“ za višestruko kompromitovanog bankarskog giganta Goldman Saksa, koji je taman počeo da beleži dobre rezultate i njihovim objavljivanjem pokušao makar delimično da otkloni loše epitete koji su se prethodnih godina vezivali za njega. Postoji bojazan da će Ture svojim svedočenjem pozvati pred sud još nekadašnjih i sadašnjih zaposlenih u Goldman Saksu, kako bi dokazao svoje tvrdnje da su svi oni, uključujući i njega, „bili samo deo tima koji je konstruisao i sprovodio prodaju derivata“, kao i da je ovo blatantni slučaj traženja „žrtvenog jagnjeta“.
Izvor: Blumberg