Švedska je jedna od najdarežljivijih zemalja OECD a razvojnu pomoć je stavila u srce svoje spoljne politike. Prošle godine je za ove potrebe izdvojila 0,99% bruto nacionalnog prihoda (BNP), što je čini drugim najvećim donatorom među razvijenim zemljama članicama OECD. Razvojni komitet te organizacije (Development Assistance Committee – DAC), pohvalio je u svom poslednjem izveštaju ovu zemlju i preporučio joj da u narednom periodu izdvoji još malo više novca – 1% BNP, da bi postigla srednjoročni cilj, koji je sama postavila.
U novom izveštaju DAC za Švedsku konstatuje se da njena Politika globalnog razvoja utvrđena 2003 nastavlja da pruža jaku osnovu za unapredqenje saradnje zemalja u oblasti razvoja. Zemlja je i dalje usmerena na smanjenje siromaštva i tri tematska prioriteta koji su identifikovani u 2007: demokratiju i ljudska prava, životnu sredinu i klimatske promene, rodnu ravnopravnost i ulogu žena u razvoju. Većina bilateralne pomoći Švedske usmerena je na podršku zemljama sa malim dohocima ili nestabilnim ekonomijama, sa fokusom na borbi protiv siromaštva.
Švedska je prva članica DAC koja je objavila strategiju u kojoj se razmatra uticaj domaće politike na zemlje u razvoju – poznat kao Koherentne politike za razvoj , ili PCD – i bila je moćan advokat unutar EU po ovom pitanju. Švedski sistem sveobuhvatnog planiranja politika vlade omoigućava joj da precizno procenjuje efekte svih EU politika i domaće politike na zemlje u razvoju. Međutim , u izveštaju se navodi da postoji prostor za povećanje transparentnosti o tome kako se upravlja mogućim sukobima interesa pri procesu donošenja odluka o pomoći.