Ova godina je bila izuzetno povoljna za pčelare. Bilo je mnogo meda meda svih vrsta, ne samo bagremovog i lipovog, nego i livadskog i suncokretvog meda, rekao je za Info sat Dejan Stefanović, predsednik Udruženja pčelara Požarevac.
S obzirom na povoljne uslove za cvetanje bagrema, proizvodnja meda je ove godine možda čak i rekordna. Bilo je mnogo meda svih vrsta, ne samo bagremovog i lipovog, nego i livadskog i suncokretvog.
Što se tiče bagremovog meda, on je najtraženiji, a pčelari očekuju da cena ostane ista, bez obzira da li će biti dobra ili loša paša.
Kada je reč o korekciji cene meda, Stefanović ne može pouzdano da trvdi da će se cena menjati.
Kilogram meda u maloprodaji košta od 1.000 do 1.500 dinara. U Beogradu cena za kilogram ide i do 2.000.
U 2021. godini prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, Srbija je raspolagala sa 976.000 košnica. Pčelarska privreda procenjuje da će broj košnica u 2022. godini ostati na približno istom nivou.
Proizvodnja meda u 2021. godini je iznosila je 7.438 tona. Ukupan izvoz meda u 2021. godini, iznosio je 2.175 tona u vrednosti od 13.1 miliona evra i na istom je nivou kao i prethodne godine.
Med se najviše izvozio za Italiju, Norvešku i Nemačku. Uvoz meda za razliku od prethodnih godina intenzivno je rastao i u 2021. godini. Uvezeno je 548 tona meda, što je gotovo dvostruko više nego prethodne godine. Najviše meda se uvozilo iz Moldavije, Ruske Federacije, Ukrajine i sa Novog Zelanda.
Izvor: Ekapija
Foto: Pixabay