Home VestiBiznis & Finansije Srbija: Naprasno liberalna ekonomija dozvoljava da dugovi guše preduzeća

Srbija: Naprasno liberalna ekonomija dozvoljava da dugovi guše preduzeća

by bifadmin

Mala i srednja preduzeća nemaju dovoljno kapitala da izdrže duge rokove naplate potraživanja. Unija poslodavaca traži da država propisom ograniči rokove plaćanja dugova, a ona smatra da ne treba da se meša u odnose dobavljača i trgovaca.

Marketkomentariše nepostojanje zakonakojim bi se ograničio rok za naplatu potraživanja, zbog čega se na nedavno objavljenoj listi Eurostata, Evropskog instituta za studije u privredi, Srbija sa 128 dana, koliko prosečno traje isplata duga, našla na poslednjem mestu u Evropi, iza Albanije, Bosne i Hercegovine i Makedonije.

Iako se u nekim stvarima država veoma meša u domen privatnog, ovaj putMinistarstvo trgovine poručuje da po važećem zakonu ono nema prava da se meša u odnose dobavljača i trgovaca jer to nije primereno liberalnoj ekonomiji kojoj Srbija teži.

Džabe apel Unije poslodavaca Srbije koja je objavila podatke da od sedam do deset odsto potraživanja nikad ne bude naplaćeno, a da blokiranih preduzeća ima više od sedamdeset hiljada.Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije podseća nas na ono što nam je već godinama trn u oku:

„Dešava se da firma uđe u dugove, slučajno ili namerno, račun bude blokiran, a onda se otvori druga firma i drugi račun.“

Zato Unija poslodavaca zahteva od države ograničenje rokova plaćanja još od početka ekonomske krize pre dve godine. Mnoge zemlje Evropske unije, kao i one u našem okruženju, našle su načine da uvedu red u sistem potraživanja, bilo donošenjem konkretnih zakonskih propisa za regulisanje potraživanja bilo efikasnijim radom državnih institucija, posebno trgovinskih sudova. Međutim, Vlada Srbije i finansijske institucije, osim subvencionisanih kredita, nisu sprovele nikakve druge mere kojima bi najveće dužnike naterale da plate.

Pročitajte i ovo...