Dok je 50.000 ljudi sa fakultetskom diplomomna evidenciji nezaposlenih Nacionalne službe za zapošljavanje, oni visokoobrazovani koji se i zaposle nemaju zadovoljavajuća primanja.Računajući dužinu vremena koju provedu čekajući na posao, ali i na početne plate koje ih čekaju na prvom radnom mestu, trenutno su najmanje perspektivni Stomatološki i Arhitektonski fakultet, na kojima su i najveće školarine na Beogradskom univerzitetu.S druge strane dilomirani farmaceuti i diplomirani inženjeri Fakulteta organizacionih nauka brzo dolaze do posla i imaju veoma pristojne plate.
Godišnja školarina na Stomatološkom fakultetu iznosi 220.000 dinara, a na Arhitektonskom 240.000 dinara. S obzirom na to da je prosečna dužina studiranja u Srbiji oko osam godina, logična je pretpostavka da će prosečan student bar dva puta platiti ovu školarinu tokom studija.
Tako, na primer, diplomirani stomatolog, 4.500 evra koje je dao za školarinu tokom studiranja, kroz platu će u svojoj struci moći da zaradi tek za šest do sedam godina od preuzimanja diplome.
Na evidenciji biroa rada stomatolozi posao čekaju oko četiri godine, a i kad se zaposle u početku zarađuju vrlo skromno.
„Odradila sam staž koji nije plaćen u domu zdravlja, ali i na to sam čekala skoro godinu dana. Posle toga sam pauzirala još pola godine i sada radim kod privatnika, pošto nemam novca da otvorim svoju ordinaciju. Radim na procenat i kada najviše imam posla mogu mesečno da zaradim od 200 do 300 evra. Bila sam relativno dobar student i završila sam fakultet za osam godina“, kaže Milena P. (32) iz Beograda.
S druge strane diplomci FON-a relativno dobro prolaze na tržištu rada.
„Istina je da je većina mojih kolega sa FON-a relativno brzo našla posao. Ja sam završio smer Informacioni sistemi i još kao apsolvent sam počeo da radim u jednoj firmi kao programer. I plata je zadovoljavajuća jer u proseku programeri zarađuju dva puta više od prosečne plate u Srbiji“, kaže Vladimir Janković (29).
Sudeći prema Infostudu, prosečne plate za sledeća zanimanja su:
Elektroinženjer 57.300
Ekonomista 39.400
Programer 64.500
PR menadžer 52.300
Novinar 33.000
Farmaceut 58.800
Lekar i stomatolog 56.500
Pravnik 47.800
Advokat 72.600
Arhitekta 48.000