Home VestiBiznis & Finansije Ova kriza podseća na periode pre dva svetska rata

Ova kriza podseća na periode pre dva svetska rata

by bifadmin

Najl Ferguson, profesor istorije na Harvardu, objašnjava današnju kriznu situaciju smanjivanjem količina dobara potrebnih čoveku, oko kojih su uvek nastajali konfilkti. Od početka krize jedino su pale cene prirodnog gasa, piletine, drveta i maslinovog ulja, sve ostalo je poskupelo, što dosta podseća na periode pre dva svetska rata. Međutim, on ne misli da se sprema Treći svetski rat.

Po Fergusonovim analizama, mi samo proživljavamo predratno vreme sudeći po brzom razvoju nekih zemalja i ekonomskoj krizi u ostatku sveta. Dosadašnja nejednakost dovela je do ove situacije. Jer, kada bi svo stanovništvo planete konzumiralo prirodne resurse bar upola kao prosečan Amerikanacdobar deo istih bi nestao za 30 godina. Retki metali bi nestali za samo 10 godina. Čak bi i bakar koga smatramo da imamo u izobilju nestao za 38 godina. Zato bi trebalo da se zabrinemo zbog razvoja Kine i ostalih zemalja u razvoju, jer će se njihova potražnja sigurno povećati.

Međutim, kako još nismo isrpeli sve materijale na zemlji, pojavljuju se i nova nalazišta. Tako je npr. otkriveno da zalihama nafte u Severnoj Americi možemo prići lakše nego što se mislilo. To bi značilo da se SAD može oporaviti i postati nezavisna od drugih u snabdevanju naftom u narednih 20 godina.

Takođe, dešavaju se i promene na geopolitičkom planu, jer SAD povlači svoju vojsku sa Bliskog istoka zbog velikih troškova koje imaju za vojsku. To prepoznaju i lideri zemalja u ovom regionu pa se očekuje da Turska, Iran i Saudijska Arabija da počnu da se takmiče za prevlast. Kina takođe to prepoznaje i sve više raste, pa se sredinom ovog veka možemo naći u situaciji da Kina umesto SAD interveniše u nestabilnim državama, poput onih na Bliskom istoku.

Bliski istok može biti poprište novog konflikta, jer ima sve preduslove za to: mlado stanovništvo, imperiju koja je u povlačenju, etničke razlike i ekonomske nestabilnosti. Samo mali sukob u ovim zemljama imao bi velike posledice za cene nafte u svetu. Zato je naša jedina šansa da se uzdamo u tehnološki razvoj, jer on nam može nadomestiti neke resurse koje smo praktično već isrpeli.

Preuzeto sa MekKinzi kvorterli

Pročitajte i ovo...