I dok neki još uvek ne veruju da je ljudska vrsta u velikoj meri oštetila planetu, globalno zagrevanje odnosi nove žrtve. NovinarNew Scientista Fred Pirs bavio se prikupljanjem podataka koje bi reke u bliskoj budućnosti mogle da presuše.
Nekoliko godina od objavljivanja njegove knjige „Kad reke presuše“, novinariNational Geographicasu obišli reke o kojima je Pirs pisao da bi se uverili u istinitost njegovih tvrdnji. Evo šta je tom prilikom otkriveno:
Reka Kolorado
Ova američka reka preopterećena je mnogobrojim branama, ali još uvek vodom snabdeva 30 miliona ljudi. Pošto se prekomerno eksploatiše u industriji i poljoprivredi Kolorado poslednjih godina retko stiže do svoje delte.Danas do Meksika teče tek desetina njenih nekadašnjih količina voda. Stručnjaci predlažu uklanjanje brana kako bi se ova reka sačuvala od presušivanja.
Reka Ind
Ona jeglavni izvor pitke vode za većinu stanovnika Pakistana kojih danas ima više od 170 miliona. Iako je jedna od najvećih reka na svetu, danas ne uspeva da dođe do okeana u luci u Karačiju. U ovoj oblasti već se oseća nedostatak vode zbog koga nastaju sukobi među lokalnim stanovništvom.
Amu Darja i Sir Darja
Mnogima je poznata tužna priča o Aralskom moru koje je još nedavno bilo četvrto najveće jezero na svetu. Od 60-ih područje Aralskog mora počelo se naglo smanjivati jer su sovjetske vlasti radi navodnjavanja preusmerile tokove reka Amu Darje i Sir Darje. Osim toga, jezero je i poznato kaojedno od najzagađenijih područja na svetu jer se koristilo za testiranje oružja i odlaganje industrijskog otpada. Za nekoliko decenijaono se pretvorilo u skupinu malih jezera čija je ukupna površina desetak puta manja od izvorne, a Sir Darja je toliko zagađena da se njene vode ne smeju koristitini za piće ni za navodnjavanje.
Rio Grande
Kako njeno ime kaže, to je jedna od najdužih reka u Severnoj Americi. Tečeod jugoistoka države Kolorado do Meksičkog zaliva. Međutim, proteklih godina je do Meksičkog zaliva stizalo manje od petine nekadašnjih količina vode a danas ništa.
Žuta reka
Kineska Žuta reka je po veličini šesta na svetu. Ime je dobila jer nosi velike količine geološkog sedimenta žute boje. Zbog taloženja sedimenata često je menjala tok i plavila okolna područja. Njene brojne poplave odnosile su milione ljudskih života, no od 1972. ona često presušuje pre nego što stigne do mora.
Teesta
Teesta protiče kroz indijsku državu Sikkim i uliva se u Brahmaputru u Bangladešu. Međutim danas je u nekim područjima presušila. Ribari više od nje ne mogu da žive, kao ni poljoprivrednici. Međutim, to ne sprečava indijske vlasti da prave planove za nekoliko novih brana zbog potrebe za električnom energijom.