Uprkos negativnim procenama kretanja ekonomije evrozone, predsednik Evropske Centralne Banke Mario Dragi kaže da se posle lošeg kraja 2011. godine situacija u poslednje dve nedelje popravlja.
On tvrdi da su znaci oporavka vidljivi ali da rizici i dalje ostaju visoki. Međutim, Dragi smatra da evrozona neće pratiti japanski scenario trošenja izgubljene decenije.
„Ulivaju mi samopouzdanje reforme koje su otpočele u Evropi u poslednjih pet meseci“, pun je optimizma Mario Dragi. On kaže da pola biliona evra za pomoć ekonomijama i novac koji tek treba da pristigne svedoče da nema straha od inflacije.
Što se tiče kupovine državnih obveznica, ECB neće kočiti banke u kupovini istih, mada bi prema njenom predsedniku bilo bolje da taj novac završi u privredi, preko kredita. Ova banka takođe neće olabaviti uslove obezbeđenja, čak planira da ih učini strožijima.
Da podsetimo, u decembru je ECB najavila da će ostale centralne banke moći da traže kolateralu u zamenu za finansijsku pomoć, oslobodivši još 600 milijardi evra za garanciju za zajmove.
Prošle nedelje ECB nije kupovala državne obveznice pa je javnost došla do zaključka da se njen kontroverzni program kupovine prekida, ali Dragi kaže da su tržišta previše ranjiva u ovom trenutku da bi ovaj instrument bio potpuno ukinut.
U intervjuu Vol Strit Džurnaluna pitanje o tome da li će Evropa zbog svih ovih reformi i mera štednje manje biti socijalni modelpredsednik ECB-a odgovara: „Evropska socijalna država je prestala da postoji, pogledajte samo koja je stopa nezaposlenosti mladih u određenim zemljama“.