Stopa rasta BDP-a ovog regiona ove godine je2,4%, dok se u evrozoni smanjujena – 0,5 %. Region CIE je u pogledu reformi ispred perifernih zemalja evrozone a Raiffeisen analitičari predlažu ulaganje u Poljsku, posebno uRHI, Immofinanz, Eurocash, Cyfrowy Polsat, Magnit.
“Svedoci smo da centralna i istočna Evropa (CIE) generalno, a posebno njene valute, postaje sve atraktivnija za investitore, posebno u poređenju sa evrozonom i evrom,” kaže Gunter Deuber, direktor Odseka za istraživanje CIE u Raiffeisen Research, odseka Raiffeisen Bank International AG (RBI). On vidi razloge za ovakav razvoj situacije u činjenici da je od 2009.godine većina zemalja CIE preduzela značajne programe usklađivanja kako bi se prilagodile novom finansijskom okruženju i uslovima rasta, dok su periferne zemlje evrozone to isuviše dugo odlagale. “Ono što zaslužuje posebnu pažnju je veliki pad domaće finalne tražnje, što je omogućilo radikalno smanjenje neodrživih deficita tekućeg računa,” Deuber objašnjava i dodaje da fleksibilna tržišta radne snage, kao i još uvek povoljna struktura troškova u poredjenju sa produktivnšću, u velikoj meri podržavaju ovo dugoročno poboljšanje. Ovaj analitičar ističe da kreditna kriza u evrozoni u suštini nije uticala na zemlje CIE.
Međutim, Raiffeisen Research priznaje da se i u CIE oseća trend slabljenja ekonomske aktivnosti usled problema rasta na globalnom nivou. To pre svega važi za zemlje Balkana, Mađarsku, Češku Republiku i Sloveniju koje su sve pogođene recesijom. “Rusija, Poljska i Slovačka ostvaruju bolje rezultate u pogledu ekonomskog rasta, ali se i u ovim zemljama stope rasta usporavaju,” izjavljuje Deuber.
U poređenju sa evrozonom, postaje očigledno da CIE i dalje otaje region rasta u Evropi: prema analizama Raiffeisen Research, CIE će ostvariti realni rast BDP od 2,4 % u 2012. i 2,9 % u 2013. Za razliku od CIE, očekuje se da će BDP u evrozoni pasti na -0,5% u 2012, dok bi u 2013. trebalo da zabeleži tek neznatnu stopu rasta od 0,2%.
Iako će poljska privreda verovatno nastaviti da u narednim kvartalima prolazi kroz period usporavanja, što je nedavno postalo očigledno, analitičari RBI očekuju da će privreda izbeći recesiju sa sigurnom marginom, kao i 2009. godine. Oni predviđaju rast BDP od 2,5 % u istom periodu u 2012.i 2013. “Treba istaći da je Poljska takođe znatno bolja i u pogledu javnih finansija”, kaže Marta Petka-Zagajewska, glavni ekonomista u Raiffeisen Bank Poljska. Zajedno sa Nemačkom, Poljska se nalazi među nekolicinom evropskih ekonomija koje imaju prilično likvidno tržište javnog duga gde se očekuje da će nivo javnog duga u odnosu na BDP dostići vrhunac i gde je smanjenje javnog duga realan scenario u narednim godinama “Zato i nije iznenađujuće što je Poljska uspela da se nametne kao “sigurna luka” na nivou CIE regiona, pa u izvesnoj meri i na širem evropskom nivou ”, ona dodaje.