Štedni barometar Erste Grupe za zemlje CIE pokazao je da više od polovine njihovih stanovnika štedi, najviše preko štednih knjižica i „pod slamaricama“. Poljaci i Slovaci su šampioni u štednji jer ostavljaju na stranu 15% odnosno 12% mesečnih prihoda.
“U poređenju sa pre nekoliko godina, štednja je značajno dobila na važnosti za većinu stanovnika u našem regionu. To je dobra vest, pošto će pomoći da se uspori rast zaduženosti domaćinstava i pomoći da se poveća likvidnost u finansijskom sektoru”, kaže Martin Škopek, direktor sektora za poslove sa stanovništvom Erste Grupe. Svaki drugi stanovnik u CIE je navikao da redovno ostavlja novac na stranu. Dve trećine Čeha, Slovaka, Mađara, Rumuna, Hrvata i Srba štedi čim ima malo raspoloživog novca.
Većina ispitanika u okviru istraživanja kaže da štedi radi stvaranja finansijske rezerve, za penziju, radi kupovine ili renoviranja doma. Poljaci i Slovaci su šampioni štednje u regionu i ostavljaju na stranu 15% odnosno 12% mesečnih neto prihoda, a za njima slede Austrijanci, Nemci i Česi sa 9%. Poređenja radi, Britanci su uštedeli samo 7% u prvoj polovini 2012. godine, iako je njihov nivo prihoda uglavnom stabilan.
Austrijanci i Česi nisu značajnije reagovali na činjenicu da su njihove vlade osetno smanjile subvencije stambenim štedionicama u okviru paketa mera štednje. Zahvaljujući tome, 67% Austrijanaca i više od polovine čeških štediša ostaju verni štednji u stambenim štedionicama. Međutim, tri četvrtine štediša u CIE se brine da će njihove lokalne valute devalvirati i da će se zbog toga štednja manje isplatiti u budućnosti. Skoro tri četvrtine Poljaka, Austrijanaca i Nemaca se brine zbog visoke inflacije i pada kupovne moći.
Samo 20 do 30% građana CIE je zadovoljno iznosom koji su trenutno u stanju da uštede, u odnosu na više od polovine Austrijanaca ili Nemaca. Najmanje zadovoljni su Ukrajinci, pa zatim Srbi i Mađari. Ova percepcija je u skladu sa finansijskom situacijom u kojoj se ljudi nalaze. Dok većina Austrijanaca i Nemaca vidi svoju ličnu finansijsku situaciju kao dosta dobru, samo 16% stanovnika CIE je zadovoljno svojom finansijskom situacijom. Njih 40% kaže da je njihova situacija “osrednja”.
U nominalnim iznosima, Nemci su na prvom mestu (178 EUR ušteđeno mesečno), pa slede Austrijanci (164 EUR), Poljaci (90 EUR), Slovaci (83 EUR) i Česi (78 EUR). Barometar otkriva prilično veliki jaz, s obzirom na to da Mađari, Ukrajinci, Srbi, Hrvati, Crnogorci i Rumuni ostavljaju na stranu manje od 50 EUR mesečno.
Srednjoročno gledano, više od pola Čeha, Slovaka, Mađara, Rumina, Hrvata i Srba veruje da će kroz pet godina štedeti isto ili više nego danas. 25% Britanaca je reklo da očekuju da će štedeti manje u trećem kvartalu 2012. godine, a skoro polovina (49%) je rekla da se iznos neće promeniti. U ovom trenutku, 8 od 10 Srba, Rumuna i Mađara se oseća lično pogođenim negativnom ekonomskom situacijom u svojoj zemlji, dok manje od polovine Čeha i Austrijanaca oseća uticaj globalne finansijske krize.
“Više od pola stanovnika CIE kaže da je veoma pažljiva kada se radi o zaduživanju. Većina bi se zadužila samo radi kupovine stana ili kuće i odlučila bi se za bankarski kredit ili bi pozajmila novac od porodice”, objašnjava Škopek. Međutim, nedostatak novca nije pokvario neke tradicije. Skoro trećina Poljaka kaže da bi uzela kredit ili otplaćivala u ratama kada se radi o pokrivanju troškova svadbe.