Filip Olterman, komentator engleskog Gardijana, smatra da je jedan aspekt EU aktivnosti koji je doprineo ujedinjavanju kontinenta čuveni Erasmus program za razmenu studenata koji je spojio mlade, ne samo u naučnom i studijskom smislu, već i u seksualnom.
Jedna od kritika koja se mogla čuti po uručenju Nobelove nagrade za mir kaže da je ona dodeljena „posthumno“, odnosno sa dvadesetak godina zakašnjenja, sa izgledom na skoru smrt laureata. To je stav koji deli većina evropskih medija, uz nešto oštrije osvrte britanske desno i centralno orijentisane štampe, koji ovu odluku nazivaju „lošom parodijom“. Olterman iz Gardijana veruje da je Erasmus program dovoljan razlog za širenje mirnodopske uloge EU. On citira Umberta Eka koji je nedavno izjavio da su „zahvaljujući Erasmusu već stvorene prve generacije mladih Evropljana“, nazvavši to posledicom evropske seksualne revolucije.
Erasmus je program za razmenu studenata osnovan još 1987. godine, kroz koji je do prošle godine prošlo oko 2,5 miliona studenata. Zahvaljujući njemu oni su stekli nova znanja ali i seksualna iskustva sa vršnjacima iz zemalja u koje su došli. Neki od njih sklopili su brakove ili ostvarili dugotrajne veze iz kojih su proizašla i prva „mešovita“ deca, po Eku novi Evropljani. Olterman u svom komentaru piše da ne može da vidi ovu decu kako jednog dana izrastaju u pristalice ultra-desničarskih opcija, koji pozivaju na ratove i nacionalno jedinstvo. Po njemu, oni misle izvan nacionalnih granica i u slučaju opstanka EU, što je u poslednje vreme postalo ozbiljno pitanje, predstavljaće nosioce mira i razvoja u decenijama što slede.
Ovakvo, optimistično gledanje jednog autora, verovatno neće promeniti odluku španske vlade da, usled smanjivanja troškova, značajno umanji svoj doprinos Erasmus programu. S druge strane, Nobelova nagrada za mir nije doneta zbog njega, i ostaje da se vidi na koji način će njen novčani deo, oko milion evra, biti podeljen…