„Izgubljena generacija“, odnosno 14 miliona mladih Evropljana koji ne mogu da nađu posao, koštaju Uniju 153 milijarde evra godišnje, što je 1,2% njenog BDP-a, zaključuje se u najvećoj dosadašnjoj studiji o nezaposlenosti mladih.
Istraživanje je inače sprovela evropska agencija Eurofond koja je na ovaj način otkrila da NEET (Not in Education, Employment, or Training) osobe, starosti od 15 do 29 godina, koštaju Uniju oko tri milijarde evra nedeljno gledano kroz državnu pomoć i kroz izgubljenu dobit od njihovog rada.
OECD povodom toga saopštava da je Evropa pala na pitanju „društvenog ugovora sa mladima“ čija razočaranost Unijom i njenom politikom raste i može da dostigne nivoe slične onima koji su prethodili Arapskom proleću.
Broj mladih koji su zaposleni u 26 zemalja članica EU je na rekordno niskim nivoima, a i onima koji su zaposleni je posao manje siguran nego nekada. Prošle godine je 42% mladih Evropljana bilo na privremenim poslovima dok je pre deset godina „na određeno“ bila zaposlena samo trećina mladih. Širom sveta mladi imaju tri puta manju šansu da se zaposle nego stariji. Irska je proračunala da gubi 2,8% BDP-a godišnje zbog radno neaktivnih mladih ljudi dok je grčki gubitak pak 3,28% BDP-a.