Druga godišnja anketa koju je Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) među hiljadu srpskih preduzeća pokazala je da su još uvek aktuelne stalne boljke srpske privrede, kao i da domaći privrednici imaju sve manja očekivanja od budućnosti.
Među pozitivnim pomacima u godinu dana smatra se podatak da 26% anketrianih preduzeća u Srbiji danas smatra da je došlo do ozbiljnijeg smanjivanja zakonskih opterećenja (u poređenju sa 17% onih koji su to tvrdili prilikom prošlog ispitivanja). Međutim, ove godine je i značajno manje preduzetnika koji očekuju da će se njihov profit uvećati u narednih godinu dana (34% naspram 51% u prošloj studiji). Čak 82% anketiranih bilo je prinuđeno prošle godine da otpusti deo radnika, dok je 47% istaklo da korupcija u velikoj meri utiče na njihovo poslovanje. Kao glavni izvor negodovanja domaćih preduzetnika istaknuta je preterana vezanost za mesto poslovanja i manjak izvoza.
Istraživanje USAID sprovedeno je na uzorku od 1.020 srpskih kompanija prema njihovoj sektorskoj i geografskoj rasprostranjenosti. Od toga, 63% anketiranih pripadalo je preduzećima do 100.000 evra godišnjeg prometa, a 11% iznad pola miliona evra prometa. Najveći udeo pripao je MSP sa 47%, dok je velikih kompanija bilo 14%. Zanimljivo je da je tačno dve trećine menadžera anketiranih preduzeća muškog pola. Što se tiče građevinskih i administrativnih procedura, kao i sudskih postupaka, velika većina ispitanika odgovorila je da se oni izražavaju negativno ili delimično negativno na ukupno poslovanje.
Ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi pohvalio je sveobuhvatnost i važnost ove studije na pospešivanje uslova poslovanja u Srbiji, istakavši da se u njenim rezultatima ponavljaju glavne prepreke većem razvoju. Kao pomak na bolje državni sekretar u Ministarstvu finansija Vlajko Senić istakao je pozitivnu ocenu dosadašnjeg ukidanja parafiskalnih nameta, obećavši da će država nastaviti da smanjuje opterećivanja domaćim privrednicima kako bi oni mogli da povećaju svoju konkurentnost.