Real Madrid je postao prvi sportski klub u istoriji koji je u samo jednoj godini ostvario prihod veći od 500 miliona evra, navedeno je u poslednjem izdanju Deloitteovog Godišnjeg pregleda finansija u fudbalu. Španski klub ostvario je rast prihoda u iznosu od 33,1 miliona evra (7%), što je rezultiralo prihodom koji je iznosio čak 512,6 miliona evra. Osim toga, Real Madrid već rekordnu osmu godinu za redom drži prvu poziciju na Deloitteovoj listi i dostigao je osmogodišnju uzastopnu vladavinu Mančester Junajteda na ovoj listi, koja je počela u sezoni 1996/1997.
U odnosu na prošlu godinu, ukupan prihod 20 najprofitabilnijih fudbalskih klubova na svetu porastao je za 10 odsto, i u sezoni 2011/12 dostigao 4,8 milijardi evra.
“Ostvariti prihode veće od 500 miliona evra u samo jednoj godini predstavlja impresivno dostignuće za Real Madrid. Osim Reala, i ostali fudbalski klubovi uspešno odolevaju recesiji pa je 20 najvećih zabeležilo rast od 10 odsto. Ukupni prihodi 20 najvećih klubova povećali su se 4 puta od sezone 1996/97, u kojoj smo započeli analize,” komentariše Den Džons, partner u Sektoru za analizu sportskog poslovanja u Deloitte-u.
Iako je osam od 20 najvećih klubova zabeležilo pad prihoda u sezoni 2011/12, u većini slučajeva pad je bio uzrokovan njihovim lošim rezultatima na evropskim takmičenjima, a ne uticajem recesije. Dvadeset vodećih klubova na Listi fudbalskih klubova s najvećim prihodom zajedno ostvaruje više od jedne četvrtine ukupnih prihoda na evropskom fudbalskom tržištu, a može se očekivati da će u sezoni 2012/13 njihovi ukupni prihodi premašiti 5 milijardi evra.
Već petu godinu za redom isti klubovi uspešno zauzimaju vodeće pozicije na ovoj listi, a to su Real Madrid, FK Barselona, Mančester junajted, Bajern Minhen, Čelsi i Arsenal. FK Barselona je i ove godine zauzela drugu poziciju tako da španski dvojac već četvrtu godinu uspešno prednjači listom.
“Nepromenjen poredak među vodećim klubovima potvrđuje činjenicu da oni imaju najveću bazu fanova, a samim tim i najveće prihode, kako na domaćem, tako i na inostranom tržištu,” istako je Džons.
Ove godine je Deloitteova lista bogatija za još jedan klub, Njukasl junajted, koji je zamenio špansku Valensiju. Engleska Premijer liga je ponovo najzastupljenija na listi, s čak 7 klubova među 20 najvećih, pri čemu ih se čak 5 ujedno plasiralo i među 10 najvećih. Osim toga, još četiri kluba iz Premijer lige mogla bi se naći među top 20 u budućnosti, s obzirom da se trenutno nalaze blizu dvadesete pozicije (Everton, Aston Vila, Fulham i Sanderlend).
Mančester siti, u odnosu na prošlu sezonu, popeo se za čak 5 mesta i tako po prvi put našao među 10 najvećih, zauzevši 7. poziciju. Takođe, veliki pomak napravili su i Borusija Dortmund, kao i Napoli, i sada zauzimaju 11., odnosno 15. mesto.
“Osvajanje Premijer lige i učestvovanje u UEFA-inoj Ligi šampiona rezultiralo je rastom prihoda Mančester sitija, koji je iznosio 51 odsto, a klub je ostvario čak 285,6 miliona evra prihoda, što predstavlja najveći apsolutni i relativni iznos rasta ikad na Listi fudbalskih klubova s najvećim prihodom. Ovakav napredak kluba ukazuje na njihovu spremnost da i u budućnosti zauzmu jednu od vodećih 10 pozicija na listi i da potencijalno zamene bolje plasirane engleske klubove, Arsenal ili Čelsi,“ izjavio je Džons.
Podvig u kojem je postao prvi londonski klub koji je osvojio UEFA-inu Ligu šampiona doveo je Čelsi do petog mesta. Ipak, rano ispadanje iz ovogodišnjih evropskih takmičenja i ograničenost kapaciteta na njihovom stadionu Stamford bridž moglo bi ih dovesti do pada na listi sledeće godine.
Dok Godišnji pregled finansija u fudbalu stavlja naglasak na prihode klubova, u evropskom fudbalu se povećava fokus na ostvarivanje održivih iznosa troškova u odnosu na prihode, pogotovo nakon što je UEFA dala zahtev za finansijskom fer igrom.