Bjelovar, Ivanec, Pirot, Prijedor, Ruma, Sanski Most, Strumica i Veles prve su lokalne samouprave u jugoistočnoj Evropi koje su sprovedenim reformama i unapređenjima u radu administracije zaslužile da dobiju regionalni sertifikat koji potvrđuje da su to sada gradovi i opštine sa povoljnim poslovnim okruženjem.
Sertifikati su čelnicima ovih lokalnih samouprava svečano uručeni danas na II regionalnom kongresu o povoljnom poslovnom okruženju održanom u Zagrebu na kojem su se politički i poslovni lideri iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Srbije okupili kako bi sagledali izazove i mogućnosti lokalnog ekonomskog razvoja i saradnje u okviru CEFTA i šire, imajući u vidu predstojeće pristupanje Hrvatske Evropskoj uniji. Dodelom sertifikata završena je pilot faza projekta „Sertifikacija opština sa povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi (BFC SEE)“ koji su sprovele partnerske organizacije iz četiri zemlje – Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (Srbija), Ekonomski fakultet u Rijeci, Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske, Ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta Federacije BiH, Zajednica jedinica lokalnih samouprava i Savez privrednih komora Makedonije. Realizaciju projekta finansijski je podržala Vlada Republike Nemačke preko GIZ Otvorenog regionalnog fonda za modernizaciju opštinskih usluga (GIZ ORF MMS).
U proces sertifikacije uključeno je još 10 gradova i opština (Banja Luka, Bujanovac, Crikvenica, Inđija, Ljubuški, Osijek, Rijeka, Stara Pazova, Struga i Štip) za koje se očekuje da do kraja godine takođe ispune zadate kriterijume i steknu sertifikat o povoljnom poslovnom okruženju. Zbog interesovanja koje već sada pokazuju i druge opštine iz Hrvatske, BiH, Srbije i Makedonije, u toku je usaglašavanje infrastrukture koja će omogućiti da certifikacija opština zaživi kao samoodrživ projekat. Program sertifikacije osmišljen je i pokrenut 2007. u Srbiji i do sada NALED je sertifikovao 27 lokalnih samouprava. Projekat je pilot fazom stekao regionalni karakter sa ciljem da se uspostavi zajednički standard koji će kroz unapređenje i harmonizaciju lokalnih uslova poslovanja omogućiti poređenje opština i njihovih performansi i doprineti da se zajedničkim nastupom kao region lakše nametnu investitorima jer sa sertifikatom stiču pečat kvaliteta usluga koje pružaju privredi i građanima. Na putu do sertifikata neophodno je da ispune 12 kriterijuma i više od 80 potkriterijuma koji podrazumevaju uvođenje efikasnih i transparentnih procedura, osmišljavanje strategije razvoja, formiranje kancelarija za lokalni ekonomski razvoj, obezbeđivanje baza podataka i dr.