773
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede poslalo je danas građanima umirujuću poruku da su za bezbedan prolazak poplavnog talasa kroz Srbiju mobilisane sve nadležne službe i opomenulo ih da u slučaju poplave budu pribrani, da ne šire paniku i dezinformacije.
Vrh poplavnog talasa na Dunavu u Srbiji, kod Bezdana, očekuje se 12. i 13. juna, kada će se vodostaj kretati od 720cm do 740cm (granica vanredne odbrane od poplava na Bezdanu je 700cm).
„Budite svesni da su bujične poplave moguće i budite pripremljeni – pripremite ranac ili torbu sa ličnim dokumentima i najosnovnijim stvarima (baterijska lampa, pištaljka, kabanica za kišu, topla odeća, duboka obuća – po mogućstvu gumene čizme, flaša sa pijaćom vodom, tranzistor i rezervne baterije, štap, kanap). Ukoliko živite nizvodno od brana, informišite se koji je signal za opasnost, koliko vremena vam je potrebno da se sklonite i koja je sigurna granica za sklanjanje u slučaju njenog rušenja. Po mogućstvu pripremite džakove sa peskom koje u slučaju nailaska poplave možete staviti na ulaz, i zatvorite sva mesta na kući kroz koje može da uđe voda. Ukoliko postoji rizik, odmah pređite na više spratove kuće, ne čekajte instrukcije da biste to uradili. Držite se dalje od električnih kablova“, neka su od pravila u slučaju poplava na koja je podsetilo Ministarstvo, a data su i uputstva za ponašanje ukoliko je evakuacija neophodna.
Na toku Dunava kroz Srbiju, vodostaj je već visok, pa su počele i pripreme za evakuaciju onih domaćinstava za koje se procenjuje da su ugrožena. Situacija može da bude najkritičnija u opštini Beočin gde se u nebranjenom delu naselja Banoštor, Čerević i Susek evakuišu ljudi koji su u neposrednoj blizini Dunava.
U Mađarskoj se danas očekuje vrh poplavnog talasa koji je u centralnoj Evropi već odneo 14 života. Stotine volontera i vojnika pomažu da se podupru i ojačaju brane od poplava širom Mađarske.
Sa poplavama se bori i Nemačka. Hiljade nemačkih vojnika još od prošle nedelje je uključeno u borbu protiv nezapamćenih poplava koje su zahvatile sve podunavske zemlje.
Poljsku su takođe zahvatile snažne oluje koje su poplavile kuće i puteve, a u češkoj prestonici Pragu zabeležen je kritičan rast reke Vltave, a potopljen je i poznati praški Zoološki vrt.
Kiša i grad pogodili su u nedelju uveče zapad Švajcarske, izazvavši klizišta i poplave, koji su blokirali puteve i pruge. Ta zemlja je do sada bila pošteđena haosa koji su izazvale najgore poplave koje su pogodile centralnu Evropu u skoro deceniju.
Za vrh vodenog talasa, koji se očekuje krajem sedmice, priprema se i Hrvatska. U pojedinim područjima proglašene su vanredne mere odbrane od poplava, a zbog bezbednosti za posetioce je danas zatvoren i Park prirode Kopački rit, koji se nalazi na severoistoku Hrvatske, u blizini granica s Mađarskom i Srbijom.
Na Dunavu u Hrvatskoj su najugroženija mesta Batina, Aljmaš, Ilok i Vukovar. Prva je na udaru Batina, gde Dunav ulazi u Hrvatsku, i tamo se očekuje najveći vodostaj. On je juče na Dunavu premašio 650 cantimetara, pa su proglašene vanredne mere odbrane od poplava. Lokalni mediji javili su jutros da je vodostaj bio 699 cantimetara, a predviđa se da će u petak, kada se očekuje vrh vodenog talasa, dostići 780cm, dok bi nasipi trebalo da izdrže oko 800 cantimetara.
U odbranu od poplava uključila se i vojska, a plovidba Dunavom je zabranjena. Mediji navode da je na odbrani od poplava angažovano oko 1.000 građana i da se priprema između 300.000 i 350.000 džakova s peskom, od kojih bi pola bilo upotrebljeno za odbranu Vukovara i Iloka. Ta dva grada u idućih 15 dana od poplava će braniti i oko 200 vojnika.