Oni pojedinci koji su se do sada oduprli višegodišnjem trendu pristupanja najpopularnijoj društvenoj mreži na svetu verovatno će se osetiti počastvovanim kada pročitaju nalaze najnovije studije psihologa sa Univerziteta u Mičigenu u SAD i Luvenu u Belgiji.
Što više koristite Fejsbuk, to ste manje zadovoljni svojim životom, zaključak je studije dva tima istraživača iz Sjedinjenih Država i Belgije. Neka ranija istraživanja Fejsbuka zaključivala su da je njegova prekomerna upotreba povezana sa ljubomorom, društvenom tenzijom, izolacijom i depresijom, ali je mana ovih istraživanja bila to što su ona bila ograničena na veoma mali vremenski period, i samim tim bila nepouzdana. Ovaj put je, međutim, drugačije, dr Itan Kros i dr Filip Verdun su pratili promenu emocija kod 82 korisnika Fejsbuka volontera, tokom dve nedelje. Uslov je bio da ispitanici šalju raporte o svojim osećanjima i aktivnostima na društvenoj mreži kroz popunjene upitnike tekstualnim porukama, i tako pet puta dnevno.
Utvrđeno je da su oni učesnici koji su između dva popunjavanja upitnika duže vremena provodili na Fejsbuku imali lošije rezultate, u smislu da su bili manje zadovoljni sobom i svojim životom. Nasuprot tome, svi ispitanici su prijavljivali pozitivne promene u zavisnosti od količine direktnih društvenih kontakata u stvarnom svetu. U rezultatima istraživanja, pol ispitanika i broj njihovih Fejsbuk prijatelja nisu imali nikakvog uticaja, a dr Kros i Verdun napominju da upotreba Fejsbuka smanjuje samopouzdanje njegovih korisnika. Njihova studija ne traži uzrok za ovakav rezultat, ali jedna ranija, koju su sproveli Huboldtov univerzitet i Darmštatov Tehnički univerzitet u Nemačkoj na 584 korisnika Fejsbuka u njihovim dvadesetim godinama, zaključila je da je emocija koja preovladava među ispitanicima bila – zavist. Stalno međusobno poređenje – postovanih statusa, fotografija, ličnih dostignuća, u dobroj meri ulepšanih, zapravo doprinosi lošem raspoloženju i onoga koji postuje i onoga koji posmatra.
Izvor: The Economist