Home VestiBiznis & Finansije Monetarna politika u fokusu lidera G – 20 na septembarskom samitu

Monetarna politika u fokusu lidera G – 20 na septembarskom samitu

by bifadmin

Posle godina u kojima je u centru svetske debate bila borba sa globalnom krizom na fiskalnoj strani, težište se polako premešta na monteranu politiku i izazove smanjivanja monetarnih stimulusa. Posle Fed, koji je najavio postepeno umanjivanje monetarnog popuštanja – možda već od septembra – o ovoj temi će sigurno biti govora i na predstojećem samitu G -20 u Sank Peterburgu 5. i 6. septembra, predviđaju ekonomisti Esvar Prasad (Eswar Prasad), i Dejvid Dolar (David Dollar) ekonomisti Brukings Instituta koji je tim povodom objavio i obimnu studiju pod naslovom The G-20 and Central Banks in the New World of Unconventional Monetary Policy.

“ Jedno od ključnih pitanja za koje verujem da će biti raspravljano je o monetarnoj politici , jer jedna stvar koja je zajednička preko razvijenim ekonomijama i tržištima u razvoju je da se monetarna politika još uvek koristi kao “štaka” da se izbegnu mnogo oštrije fiskalne i strukturne reforme koje su mnogim od ovih zemalja potrebna, “ smatra Prasad.

Christine-Lagarde

Kjučne teme najavljene za sastanak u Sank Petersburgu su: prenošenje trenda rasta sa ekonomija u usponu na razvijene zemlje, nova poreska arhitektura (više na tu temu možete pročitati u našem blogu ), monetarna i fiskalna politika, infrastruktura u SAD, Kina i efekti ekonomskog prelivanja.

“ Ceo svet gleda u SAD i način na koji će oni upravljati izlaskom iz politike monetarnog stimulusa (kvantitativnog popuštanja) i da li će to dobro uraditi. Posle toga, SAD predstoje važne strukturne reforme koje bi SAD obezbedili stabilnije osnove za rast. Jedna od bitnih stvari je da će tu biti dosta potrebe za popravkom i obnovom infrastrukture,“ kaže Dolar.

Rano za ukidanje stimulusa tvrdi Lagard

Direktorka MMF-a Kristin Lagard je u govoru održanom na konferenciji guvernera svetskih centralnih banaka u američkom gradu Džekson Holu, s tim u vezi upozorila centralne banke širom sveta da ne ukidaju prerano svoje stimulativne mere, jer su takvi stimulativni paketi i dalje potrebni, posebno u Evropi i Japanu.

Lagardova je izjavila da će „doći dan kad će period primene ove veoma labave monetarne politike morati da bude okončan“.  Ona je kazala da se „moramo pripremiti za taj dan, posebno zato što ne znamo kad će on doći“, prenela je agencija AFP.

„Baš kao što nas je i početak primene stimulativnih mera doveo na nepoznatu teritoriju, tako će biti i sa njegovim okončanjem, izjavila je šefica MMF-a na sastanku koji je organizovao Fed.

„Ne preporučujem nagli prekid primene stimulativnih mera. One su i dalje potrebne u svim zemljama u kojima se primenjuju, mada će neke moći da ih ukinu ranije od drugih“, navela je Lagardova, bas su vreme kad je Fed sugerisao da bi krajem godine mogao da uspori otkup obveznica ukoliko američka privreda i dalje nastavi da se oporavlja.

Ona je dodala da bi posebno Evropa i Japan mogli da imaju velike koristi od primene stimulativnih paketa mera, koji imaju za cilj da podstaknu ekonomski rast time što će izazvati sniženje ključnih kamatnih stopa.

Svet mora da izgradi “ sledeću liniju odbrane“ od mogućeg novog težišta krize u zemljama u razvoju, ali Međunarodni monetarni fond je spreman da pruži finansijsku podršku ako je potrebno , izjavila je Kristin Lagard.

Pročitajte i ovo...