Home VestiEkonomija U Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi u prvoj polovini 2013. rasle transakcije

U Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi u prvoj polovini 2013. rasle transakcije

by bifadmin

Najnoviji izveštaj kompanije EY „Central and South Eastern Europe – M&A Barometer“ bavi se analizom poslovnih transakcija u jedanaest zemalja Centralne i Jugoistočne Evrope (CSE) koje uključuju Srbiju, Bugarsku, Hrvatsku, Češku Republiku, Grčku, Mađarsku, Poljsku, Rumuniju, Slovačku, Sloveniju i Tursku. Iako pomenute zemlje variraju u pogledu veličine, ekonomskog rasta i kulturološkog porekla, mnoge od njih pokazuju povećanu aktivnost na polju transakcija u prvoj polovini 2013. godine u poređenju sa istim periodom u 2012. godini. Broj transakcija zabeležio je pad samo u Grčkoj, Poljskoj i Sloveniji. Dok je ukupan obim transakcija u CSE zemljama porastao za 20,7 odsto, primećen je pad u visini od 41,8 odsto u vrednosti transakcija u prvom delu 2013. godine u odnosu na isti period u prethodnoj godini.

Detaljnije istraživanje pokazalo je da su većinu transakcija činile domaće transakcije, odnosno transakcije između poslovnih subjekata u istoj zemlji, sa 59 odsto od ukupnog broja. Takođe, interesantna je činjenica da je većina transakcija obavljena od strane strateških investitora, a najpoželjnija grana industrije je bila prerađivačka. Kada je reč o vrednosti transakcija, najveće transakcije dogodile su se u okviru finansijskog sektora, trgovine na veliko i malo, i hemijske industrije.

Od analiziranih 11 zemalja, Srbija se nalazi na 8. mestu prema broju realizovanih transakcija, a na 9. mestu prema vrednosti transakcija. Oko 50 odsto transakcija u Srbiji je realizovano između domaćih poslovnih subjekata, dok se oko 30 odsto odnosi na prerađivačku industriju.

transakcije

Procenjena tržišna vrednost transakcija

Ukupna vrednost transakcija u CSE je u prvoj polovini 2013. godine procenjena na 13,11 milijardi dolara, što je 41,8 odsto manje u odnosu na prošlu godinu. Ovaj pad se može pripisati smanjenju vrednosti transakcija u Turskoj u visini od 6,8 milijardi dolara, usled nedostatka sličnih „mega-transakcija“ koje su obeležile prvu polovinu 2012. godine. Uprkos tom padu, Turska je rangirana kao prva sa procenjenom vrednošću transakcija od 5 milijardi dolara, a nakon nje dolaze Poljska (2,48 milijardi dolara) i Češka Republika (2,34 milijardi dolara). Do značajnog porasta u Grčkoj došlo je najviše zbog jedne velike transakcije sa vrednošću od 0,7 milijardi dolara koja čini 75 odsto ukupne vrednosti transakcija u toj zemlji.

Smer transakcija

Domaće transakcije dominiraju u Hrvatskoj, Bugarskoj, Poljskoj, Mađarskoj i Rumuniji. Češka Republika ima najveći broj izlaznih transakcija tj. investicija u inostranstvu (17) koje su uglavnom usmerene ka Slovačkoj, zatim Poljska (12) i Turska (12). Proporcionalni udeo investicija u inostranstvu je bio najveći u Grčkoj, Češkoj Republici i Poljskoj. Proporcionalni udeo ulaznih transakcija tj. stranih investicija je bio najveći u Slovačkoj, zatim Srbiji, Sloveniji i Turskoj. Što se tiče transakcija unutar regiona, najaktivnije su bile Češka Republika (12) i Poljska (13).

Strane investicije

Iako je zabeleženo manje stranih investicija u odnosu na domaće, u pogledu porekla stranog kapitala investiranog u zemlje CSE kroz transakcije, zapadnoevropski i neevropski investitori i dalje nastavljaju da prednjače u odnosu na zemlje Centralne i Jugoistočne Evrope u prvoj polovini 2013. godine.

Nemačka je bila najaktivnija u pogledu broja transakcija u prvoj polovini 2013. godini, sa 31 transakcijom u regionu, a nju prate Sjedinjene Američke države sa 26 transakcija i Velika Britanija sa 16 transakcija.

Pročitajte i ovo...