Home Posle 5 Čokolada: Hrana bogova

Čokolada: Hrana bogova

by bifadmin

Proizvodnja čokolade raste iz godine u godinu: sada se i manje razvijene zemlje u sve većoj meri pridružuju uživanju u poslasticama od kakaa, a čitav prihod u čokoladnoj industriji CNN je u 2013. procenio na 110 milijardi dolara.

cokolada

Većina sirovog kakaa dolazi iz zemalja Zapadne Afrike, a čak trećina iz Obale Slonovače. Kakao uglavnom gaje siromašne afričke porodice na svojim malim plantažama i onda prodaju prinos zainteresovanim kupcima. U Obali Slonovače godišnje se proizvede 1.511.000 tona kakaa, u Gani 1.025.000 tona, Nigeriji 240 tona, Brazilu 200 tona… Nasuprot tome, velika većina proizvoda od čokolade konzumira se u razvijenim ekonomijama Evrope i Severne Amerike. U Nemačkoj se godišnje konzumira 324.000 tona kakaa, U Francuskoj i Velikoj Britaniji po 229.000, a u Rusiji 200.000 tona i Sjedinjenim Državama 764.000 tona. Potrošnja za čokoladom raste u toj meri da neki ekonomisti procenjuju da će za dvadeset godina biti premašeni postojeći proizvodni kapaciteti.

Istraživači CNN procenjuju da u proizvodnji jedne table čokolade 20% odlazi na troškove proizvodnje, 12% na transport, 10% na marketing, čak 43% na marže u maloprodaji, 5% na takse, dok čist profit za kompaniju-proizvođača iznosi oko 7%, a dobit u rukama farmera od koga je kakao prvobitno i potekao iznosi u najboljem slučaju 3%.

Iz jednog odraslog drveta kakovca godišnje može da se stvori oko pola kilograma sirove kakao paste. Drvo počinje da cveta sa četiri ili pet godina starosti. Kakovac (Theobroma cacao) u prevodu sa starogrčkog i zaista znači „hrana bogova“.

Pročitajte i ovo...