Tokom svoje posete Pekingu mađarski premijer Viktor Orban obećao da će mađarska vlada smanjiti nezaposlenost za 3-4 odsto i „omogućiti svima da pronađu radna mesta“, naglasivši da u Mađarskoj sada postoji politička stabilnost. Njegove izjave se kao pokušaj da dodatno privuče kineske investitore ali i kao početak kampanje pred izbore raspisane za 6. april.
Prilikom posete Kini mađarski premijer Orban posetio je i Kinesku centralnu banku i postigao dogovor o otvaranju njene regionalne ispostave u Mađarskoj. Banka Kine na ovaj način želi da pruži lakšu finansijsku podršku svojim kompanijama u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Orban je tom prilikom naglasio da su u narednom sedmogodišnjem budžetskom ciklusu EU „izvori za infrastrukturne projekte presušili“ zbog čega se ovaj deo Evrope okreće kineskim investitorima i spomenuo mogućnost da Kinezi učestvuju u modernizaciji pruge Budimpešta-Beograd, pa čak govorio i o uvođenju TŽV vozova na toj liniji.
Prethodno je kao jednu od najvećih investicija Orban najavio izgradnju dva nova bloka nuklearne elektrane Paks, koja je dodeljena ruskoj kompaniji Rosatom bez ikakvog tendera, što je izazvalo veliku skepsu među slobodnim medijima. Osim činjenice o periodu od 21 godine otplate gradnje, nijedan drugi podatak o ovom projektu nije isplivao u javnost.
Na drugoj strani prikaza mađarskih privrednih i političkih aktivnosti nalazi se i najnovija analiza agencije Reuters, u kojoj je upravo naš severni sused označen kao „slaba karika“ u Centralnoj i Istočnoj Evropi, uz rame sa Rumunijom. Odliv kapitala nije jedina briga eventualnih investitora u Mađarskoj. Javni dug iznosi 80% BDP, i sve je skuplje njegovo održavanje, a forinta je na minimumu prema evru u poslednje dve i po godine.