Ko iole razume psihologiju tržišta, pa još ako i pronikne u logiku funkcionisanja srpskog tržišta, onda za njega nije iznenađenje što je protekle nedelje ostvaren rekordan obim prometa robe u poslednjih godinu i po dana. U periodu 03.02.-07.02. realizovan je promet od 4.115 tona robe što je 2,23 puta je više od ukupnog količinskog prometa u prethodnoj nedelji. Finansijska vrednost prometovane robe u proteklom nedeljnom periodu iznosila je 79.397.490 dinara ili 111,04% više od vrednosti prometa u prethodnoj nedelji.
Kukuruz je ponovo u fokusu tržišnih dešavanja. Niz povoljnih okolnosti je širom otvorilo vrata i ponudi i tražnji u pronalaženju svojih interesa u trgovanju. Postepeni, ali konstantan rast cene, imao je snažno psihološko dejstvo na tražnju da što pre uđe u kupovnu poziciju pre daljeg rasta cene, dok je sa druge strane pad vrednosti dinara i rast cene kukuruza na međunarodnom tržištu otvorio povoljnu kalkulaciju izvoznicima koji su ujedno i bili pretežni učesnici u trgovanju. Posle januarskog pada izvoza, ovo je dobar signal kao moguća najava ponovnog inteziviranja izvoza kukuruza. Cena ove robe se kretala u rasponu od 15,30 din/kg bez PDV sa početka nedelje, pa do 16,00 din/kg na kraju nedeljnog perioda, što je na nivou najveće vrednosti koju je kukuruz imao u ovoj kalendarskoj godini. Prosečna cena je iznosila 17,32 din/kg ( 15,74 bez PDV), što je za 5,27% više od proseka cene ove robe u prethodnoj nedelji.
Tržište pšenice je nešto mirnije. Cenovno pomeranje ove robe od 1,56% na više u odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje je manje nego što je to slučaj kod kukuruza. Inače, svi kupoprodajni ugovori na ovom tržištu su realizovani po jedinstvenoj ceni od 22,33 din/kg ( 20,30 bez PDV). Procene stručnjaka da bi pšenica mogla da ima problem sa nedovljnom vlagom zemljišta ukoliko ne padne dovoljna količina kiše, verovatno su podstakle tražnju da već sada kandiduju prvu ponudu za kupovinom pšenice roda 2014. godine.
Posle dramatičnog višenedeljnog rasta, cena soje se primirila, pa u protekloj nedelji čak nešto i pala. Prosečna cena trgovanja ovom robom iznosila je 63,21 din/kg ( 57,46 bez PDV), što je za 0,24% niža cena nego prethodne nedelje. Da li je razlog ovakvih dešavanja na tržištu soje činjenica da je ova roba počela da se uvozi po nešto nižoj ceni, pokazaće period pred nama.
Od ostalih roba na berzi u Novom Sadu trgovalo se još samo mineralnim đubrivom SAN i to po ceni od 33,00 din/kg.
Pregled zaključenih i ponuđenih količina, kao i dijapazon zaključenih i ponuđenih cena poljoprivrednih proizvoda u posmatranom periodu, dati su u sledećoj tabeli:
PRODEX
Veoma izražen porast ovonedeljnog obima prometa na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu, nalazi svoje objašnjenje, kao i u prethodnim izveštajima, u intenzivnim aktivnostima na tržištu kukuruza. Njegova cena je sa prošlonedeljnih 15,10 din/kg, bez PDV-a, kada se i naslućivao rast cene ove kulture, do kraja ove nedelje dostigla nivo od 16,00 din/kg, bez PDV-a.
Istovremeno i cena pšenice je blago skločila sa 20,00 na 20,30 din/kg, bez PDV-a, dok je cena soje u blagom padu i to za pola dinara po kilogramu u odnosu na prošlu nedelju. Značajan skok cene kukuruza uticao je na indeksnu vrednost PRODEX-a, koji je ponovo dostigao vrednosti od preko 214,00 indeksnih poena. Poslednji put ovakve vrednosti PRODEX je beležio još krajem jula prošle godine, kada je, podsetićemo se, cena kukuruza prvo naglo pala sa 19,00 na 16,00 din/kg, bez PDV-a, a ubrzo i na nivo ispod 13,00 din/kg, bez PDV-a.
SVET
I pored obimnih zaliha pšenice, na svetskom nivou pa samim tim u SAD-u, vrednosti ove robe u proteklih nedelju dana beležile su konstantan skok, kao rezultat veoma hladnog i nepovoljnog vremena u glavnim rastućim oblastima u Americi. Još jedan podatak koliko pšenica zaista skače u poslednje vreme, jeste i ovonedeljni najveći skok vrednosti još od septembra meseca. U odnosu na prošli mesec rejting useva, opao je za čak 23%, na nivo od 35% useva koji su dobili ocenu dobar/odličan, što je i dalje bolje od prošlogodišnjih 20%. Nedeljna izvozna prodaja od 794.900 tona, doprinela je da se kumulativni izvoz popne na nivo od 26.1 milion tona, ili +26% u odnosu na prošlu godinu.
Američki fjučersi na kukuruz, zabeležili su skok od 2% u toku protekle nedelje, na osnovu jake međunarodne tražnje i tako se približili četvoromesečnom maksimumu. Kumulativni izvoz kukuruza je dostigao nivo od 31.9 miliona tona, odnosno povećanje u odnosu na prošlu godinu za čak 130%.
U poređenju sa prošlim petkom martovski fjučers na pšenicu je skočio za 4,92%, dok je fjučers na kukuruz poskupeo za 2,22%.
Američki fjučersi na soju imali su isti trend kretanja u toku protekle nedelje kao i fjučersi na pšenicu i kukuruz, dakle uzlazni. Nizak nivo zaliha i logistički problemi, dodatno su doprineli skoku vrednoti ove uljarice u SAD-u.
Američki fjučersi na soju su u odnosu na poslednji dan prethodne nedelje zabeležili skok od oko 3,97%, a sojine sačme za 4,89%.
U Parizu je pšenica skuplja za 1,97% u odnosu na poslednji dan trgovanja prošle nedelje, dok je u Budimpešti pšenica jeftinija za 0,26%. Cena kukuruza u Budimpešti, posmatrano u evrima skočila je za 1,25%, dok je cena kukuruza u Parizu je viša za 0,87%.