Analitički softver koji će u realnom vremenu razvrstavati prave od lažnih profila, kao i istinite vesti od glasina na društvenim mrežama u razvoju je još od londonskih uličnih nemira 2011. godine.
Softverski inženjeri koji rade na projektu budućeg „detektora laži za društvene mreže“ nagoveštavaju da će onlajn glasine biti klasifikovane u četiri kategorije: kao špekulacije (informacije su plasirane zbog kasnije dobiti pošiljaoca), kontroverzne, pogrešne informacije (u slučajevima kada se pogrešna vest širi nenamerno) i dezinformacije (kada se pogrešne vesti namerno plasiraju). Razvojni tim na Univerzitetu u Šefildu pod vođstvom dr Kaline Bončeve kaže da je početak čitavog projekta iniciran uličnim protestima u Londonu 2011. godine, kada su se u redovima vlasti čuli predlozi o privremenom gašenju društvenih mreža u Engleskoj kako se demonstranti ne bi preko njih organizovali.
S obzirom da to očigledno nije bila dobra ideja, jer bi izazvala samo još više neslaganaja u društvu, zatraženo je drugo rešenje. „Društvene mreže pružaju mnoštvo korisnih ali i štetnih informacija, i veoma je teško u kratkom vremenskom periodu, često deliću sekunde, razabrati koje su zapravo verodostojne. Primera radi, otežan je rad hitnih službi u vanrednim situacijama jer ne znaju kako i na koji poziv preko društvenih mreža da odgovore“, kaže dr Bončev. Softverski sistem će praviti profile postera informacija, ali i razvrstavati ih po klasama na blogere, profesionalne novinare, eksperte, svedoke događaja, amatere, maliciozen postere i botove. Bončeva tvrdi da će samo tekst biti analiziran, ali ne i fotografije korisnika društevnih mreža.
Izvor: BBC