Potpredsednik Evropske komisije Vivijan Reding rekla je prilikom posete Kembridžu da veruje da će evrozona postati federalna država, i pozvala Veliku Britaniju da ne napušta Uniju. Luksemburška političarka je u ponedeljak podsetila na govor britanskog političara Vinstona Čerčila u Cirihu 1946, javlja EUobserver.
“ Po mom ličnom mišljenju ,evrozona bi trebalo da postane Sjedinjene Države Evrope. Kao i Vinston Čerčil, verujem daVelika Britanija neće biti deo nje, ali ona treba da ostane blizak saveznik sa federalnom evrozonom, sa kojom će nastaviti da deli zajedničko tržište, zajedničke trgovinske politike, i , nadamo se, zajednički dnevni red o bezbednosti“, rekla je ona.
Reding je istakalada su zemlje evro zone napravile „izuzetan “ skok u pogledu integracije, zbog ekonomske krize .
Navodeći nova ovlašćenja Komisije da kontroliše nacionalne budžete i planove za stvaranje bankarske unije ona je rekla: “ Pre nekoliko godina niko nije mogao ni da zamisli da će članice biti spremne da ustupe ovoliki deo svog suvereniteta. “
Ona je dodala da “ ako ova zemlja [Velika Britanija ] odluči jednog dana da bude deo snažnijih integracija, znaće gde da nas pronađe. Vrata su otvorena, a tu je i stolica za vas. “
Reding je takođe kritikovala kvalitet britanske rasprave o svom potencijalnom izlasku ili ostanku u EU na referendumu u 2017 .
Ona je napomenula da Kembridžki univerzitet ima tradiciju “ racionalnog diskursa“, ali da se o “ najvažnijim pitanjima sa kojima se suočavamo u Evropi raspravlja na mnogo drugačije načine u ovoj zemlji … [ postoji ] toliko ovlaš datih pretpostavki. “
Ona se takođe osvrnula na pitanje suzbijanja imigracije iz zemalja iz EU zemalja.
“ Jednostavno pokušavanje da se svi problemi s kojima se suočavamo pripišu pretpostavljenom prilivu previše velikog broja stranaca u zemlju sigurno nije odgovor „, rekla je ona .
Ona je napomenula da su britanski političari“ gotovo napustili svoju politiku zagovaranja sve većeg proširenja EU . “
Ona je upozorila da, Britanija svojim “ postepenim, neumoljivim, udaljavanjem“ od Unije, rizikuje da izgubi pristup“ zlatnom rudniku“ jedinstvenog tržišta i što doprinosi tome da je strani investitori posmatraju manje kao manje ozbiljnog partnera.
Čerčil je 1946 , rekao je: „Struktura Sjedinjenih Država Evrope, ukoliko bude zaista dobro i suštinski izgrađena, učiniće pojedinačnu moć svake zasebne zemlje manje važnom.“ On je pozvao lidere tadašnjeg Sovjetskog Saveza, Velike Britanije , i SAD da budu „prijatelji“ tog projekta.
Govor Redingove u Kembridž je njena druga poseta visokog profila Velikoj Britaniji, nakon rasprave u Londonu 10. februara u kojoj je ona takođe kritikovala britanske imigracione stavove.
Otvorena Evropa Londonski tink-tenk koji je protiv dublje integracije Velike Britanije u EU je tim povodom zapitao da li je Viviane Reding najefikasniji rekruter pristalica UKIP, britanske partije koja se zalaže da Britanija napusti Uniju.
Prošle godine se spekulisalo da reding želi da bude kandidat desnog centra za predsednika Evropske komisije posloe odlaska Baroza, međutim ona je u januaru izjavila da će podržati svog kolegu iz Lukembourga, bivši premijera Žana – Kloda Junkera, za to mesto.