„Ako sadašnja vlada ostane na vlasti posle aprilskih izbora ona ozbiljno mora da razmotri kakav ekonomski i industrijski razvoj može biti zasnovan na osnovu sadašnjeg kursa forinte, jer konstantno slabija mađarska valuta može značajno povećati broj izvozno usmerenih malih i srednjih preduzeća“, istakao je juče mađarski ministar ekonomije Mihalj Varga. Njegove primedbe ukazuju da se stav Vlade Mađarske o kursu forinte promenio.
Govoreći na Gazdasagi radio stanici kasno u utorak Varga je ponovio da sadašnja vlada nema zacrtanu vrednost forinte ili referentne kamatne stope. Promene u kursu forinte prema evru mogu da pruže samo privremene prednosti za izvozno orijentisana preduzeća, istakao je ministar, ali i dodao da „ukoliko slabiji kurs ostane dugoročno na snazi može da se smatra da će, umesto sadašnjih 2.000-3.000 malih i srednjih preduzeća koja imaju kapacitet za izvoz, u izvoznu trku da se uključi mnogo veći krug kompanija iz MSP sektora“. Ovo mora da se uklopi u državnu razvojnu politiku, uključujući i raspodelu sredstava EU i subvencija. Država ima različite konkurentne mogućnosti onda kada je forinta slabija i u prilikama kada je jača. Primera radi, sve dok je Italija imala liru ona je depresirala u odnosu na druge valute, ali je italijanska privreda ipak ostala stabilna zahvaljujući širokoj grupi malih i srednjih preduzeća sa izvoznim kapacitetima.
Vargine primedbe nagoveštavaju da u mađarskoj vladi sada drugačije razmišljaju o kursu forinte nego ranije. Dosadašnji komentari vladinih zvaničnika ukazivali su da kabinet nije bio srećan zbog slabosti HUF. Sada, međutim, Varga je rekao – i on je bio prvi među kreatorima zvanične politike koji je to učinio – da dugoročna slabost nacionalne valute može da, zapravo, ima blagotvorne efekte. Navođenje Italije kao primer je, ipak, prilično kontroverzno, zaključuju na portalu portfolio.hu. Slabljenje realnog kursa u posleratnoj Italiji ili Portugalu se pominje kao primer za devizni kurs koga dugoročno utvrđuju promene u relativnoj konkurentnosti, a ne obrnuto. U tom kontekstu, depresijacija nacionalne valute podrazumeva korekciju nejake konkurentnosti. Ukoliko konkurentnost privrede, međutim, ne uspe da se poboljša, moraće da uslede novi talasi slabljenja valute. S druge strane, ako ne bude postojao problem sa konkurentnošću mađarskih privrednika na evropskom tržištu, slab kurs će pre ili kasnije prirodno da dođe do inflacije.
Izvor: Portfolio.hu