Home VestiBiznis & Finansije Na redu skrining iz ekonomske sfere

Na redu skrining iz ekonomske sfere

by bifadmin
Nakon što su u Briselu 21. januara 2014. godine otvorili pregovore, predstavnici Evropske komisije i Vlade Republike Srbije nastavili su analizu domaćeg zakonodavstva u kontekstu usklađenosti sa EU. Ovaj proces naziva se skrining, ili formalno: analitički pregled i ocena usklađenosti propisa Republike Srbije sa pravnim tekovinama EU i njihove implementacije. U martu će se na dnevnom redu naći skrining u oblasti slobode kretanja radnika, prava poslovnog nastanjivanja i slobode kretanja usluga i druga ekonomska pitanja.

Skrining određuje gde je Srbija u odnosu na cilj i krajnji ishod pregovora, što je potpuna usklađenost sa propisima EU. Odvija se u dve faze. U prvoj se organizuje eksplanatorni skrining, gde predstavnici Evropske komisije predstavljaju pravne tekovine EU u svakom od 35 poglavlja.

evropska razdvajanja

U drugoj fazi (bilateralni skrining), Srbija predstavlja svoje zakonodavstvo evropskoj strani. Na osnovu rezultata obe faze, Evropska komisija formira izveštaj o skriningu i predlaže eventualna merila za otvaranje poglavlja.

U februaru su održani eksplanatorni skrininzi za poglavlja:

12 – bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika

19 – socijalna politika i zapošljavanje

26 – obrazovanje i kultura

U martu su najavljeni skrininzi za poglavlja:

2 – sloboda kretanja radnika (bilateralni)

3 – pravo poslovnog nastanjivanja i sloboda kretanja usluga (bilateralni)

5 – javne nabavke (eksplanatorni)

8 – konkurencija (eksplanatorni)

11 – poljoprivreda i ruralni razvoj (eksplanatorni)

29 – carinska unija (eksplanatorni)

Pregovaračko poglavlje 2, slobodno kretanje radnika, podrazumeva usklađivanje sa pravnim tekovinama EU koje se odnose na pravo radnika na zapošljavanje i boravak tokom rada u drugoj državi članici EU. Za radnike migrante i članove njihovih porodica, ovi propisi obezbeđuju socijalnu zaštitu (npr. zdravstveno i penziono osiguranje, osiguranje u slučaju nezapo-slenosti i pravo na porodični dodatak), poreske olakšice i sva druga prava koja ima matični radnik u državi primaocu. Kroz Evropsku mrežu službe za zapošljavanje (EURES), EU objedinjuje ponudu i tražnju radnih mesta na evropskom nivou.

Da bi se izbegli poremećaji na tržištu rada, države članice EU imaju mogućnost da uvedu ograničenja odnosno prelazne rokove, pre potpunog otvaranja svog tržišta za radnike iz novih članica. Navedena ograničenja u principu traju maksimalno 7 godina. Više o ovoj temi saznajte ovde (na engleskom) ili ovde (na srpskom).

Izvor: Bilten Privredne komore Srbije o EU integracijama

Pročitajte i ovo...